Czy wiesz jak powstaje maska afrykańska?

Czarny ląd od dawna fascynował wiele osób. Niepowtarzalna kultura pełna żywiołu, mocnych barw, dźwięków tam tamów i tajemniczości. Stamtąd też wywodzą się wyjątkowo specyficzne maski, które zachwycają każdego.

Maska afrykańska – egzotyka i przygoda

Jak wyglądają takie maski afrykańskie? Otóż najczęściej wykonane są one z ciemnego drewna hebanowego, ciepłego mahoniu albo też z drewna tekowego. Heban to mocne i czarne drewno – wykonane z niego maski charakteryzują się wewnętrzną mocą i siłą. Z kolei mahoń to grusza afrykańska. Drewno to cechuje się mocną, lekko czerwonawą barwą, wyrazistym akcentem. Z kolei zaś teczyna pochodzi oryginalnie z Azji niemniej jednak sprowadzona została do Afryki i często z uwagi na swoje właściwości jest wykorzystywana do wyrobów rękodzielniczych.

Sztuka afrykańska – bóstwa i personifikacje

Co jednak w zasadzie przedstawiają maski afrykańskie? Przede wszystkim należy podkreślić, że tylko i wyłącznie wybrane osoby mogły w wiosce tworzyć takie maski. Najczęściej były to osoby starsze, szanowane w społeczności, o których mówiło się, że potrafią nawiązywać kontakt z duchami. Warto bowiem zaznaczyć, że kiedyś maski afrykańskie przeznaczone były do przeróżnych obrzędów albo też miały na celu przedstawiać różne bóstwa tudzież stanowić o jakiejś cesze ludzi. Tym sposobem maski z wypukłymi czołami mówią o mądrości, z dużymi oczami stanowią o wrażliwości i intuicji natomiast maski z szerokim podbródkiem to siła życiowa i witalność. Oczywiście w Afryce wierzono, że wieszając taką maskę w domu, przywołujemy dane cechy i je rozwijamy u siebie oraz u domowników.

Sztuka afrykańska – ciekawostki

Na sam koniec warto dodać, że maska afrykańska często wytwarzana była pierwotnie z jednego kawałka drewna. Wierzono, że to sama natura pokazuje, że dane drzewo jest wybrane, aby przekazać coś światu. Chcąc kupić zatem taką maskę, warto szukać tych naprawdę oryginalnych produktów – tworzonych przez prawdziwych szamanów i rzemieślników. Dzisiaj oczywiście spotkamy bowiem bardzo dużo wyrobów kiepskiej jakości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *