Przegląd produktów występujących w tartaku

Dobry tartak jest idealnym źródłem drewna konstrukcyjnego do nowo budowanego domu. Drewniane elementy konstrukcji, mimo że mają w tej chwili wiele alternatyw, to wciąż są wykorzystywane – czasami ze względów kosztowych, czasami estetycznych, a czasami ze względu na dużo szybsze zakończenie prac.

Drewniany dach

Wciąż podstawowym rozwiązanie dla konstrukcji dachowej jest więźba drewniana impregnowana. W tartaku oferują drewno impregnowane ciśnieniowo lub przez zanurzenie w impregnacie na odpowiedni czas. Cena za impregnowane drewno jest nieco wyższa, ale pominięcie tego może być niebezpieczne dla konstrukcji tak ważnego elementu domu jak dach – ochrona przed gryzoniami, nadmierną wilgocią, pleśnią i grzybem jest podstawą, której po prostu nie wolno ominąć. Więźba dachowa impregnowana jest priorytetem dla każdego inwestora.

Tarcica

Deski powstałe podczas przecierania drewna okrągłego w sposób grupowy lub indywidualny – zależny od ilości użytych pilarek. Tarcica może być produkowana z każdego drewna, począwszy od dębowego, przez bukowe aż do świerku i sosny. Dwa rodzaje otrzymywanych tarcic to tarcica nieobrzynana

  • z dwoma równoległymi powierzchniami obrobionymi i dwoma obłymi, oraz tarcica obrzynana
  • z czterema obrobionymi powierzchniami.

Tarcica może powstawać w postaci między innymi desek, bali, listew, łat, krawędziaków czy belek.

Tarcica jest głównym surowcem branży drewnianej, a wykonuje się z niej zarówno meble, podłogi, jak i elementy dekoracyjne. Czasami również z powodzeniem stosowana jest do stolarki okiennej. Drewno to łatwo odkształcić poprzez złe przechowywanie. Niezabezpieczone przed deszczem szybko wchłonie wodę i bardzo straci na jakości.

Palety

Ogólnodostępne palety najczęściej tworzone są z sosnowej tarcicy, która świetnie sprawdzi się jako komponent jednorazowo używanych palet. Palety wielorazowe, które często odbiera sklep, w którym zakupiono materiały budowlane, są tworzone z grubszych, obrobionych z każdej strony desek, które wytrzymają zdecydowanie gorsze warunki niż palety stworzone z niezabezpieczonej niczym tarcicy.

Drewno kominkowe w okolicy Wrocławia

Dobrej jakości drewno można dostać w firmie Drewno kominkowe, która oferując kompleksowe usługi odpowiednio zadba o potrzeby nawet najbardziej wymagających klientów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *