Wszystko co powinieneś wiedzieć o druku wielkoformatowym
Druk wielkoformatowy przebojem podbija serca Polaków. Daje ogromne możliwości jego wykorzystania. Co ważne, można go wykorzystać nie tylko w celach marketingowych, ale też w aranżacji wnętrz. Jakie są zalety druku wielkoformatowego? Jakie są jego rodzaje? I przede wszystkim – na czym on polega?
Druk wielkoformatowy
To po prostu druk na różnych materiałach, takich jak płótno, pleksi, szkło, PCV… I wiele innych. Drukarnia wielkoformatowa może przygotować banery, szyldy, a nawet billboardy.
Rodzaje druku
Wyróżnić można kilka podstawowych rodzajów druku. Najbardziej znany jest druk solwentowy. Polega on na tym, że atramenty na bazie wody zastąpiono pigmentowymi atramentami solwentowymi. Mówiąc prościej, są to atramenty na bazie rozpuszczalników organicznych. Taki druk można stosować na podłożach z zawartością PVC. Drugim rodzajem jest druk lateksowy. Wyróżnia go używanie jako atramentu syntetycznej żywicy barwionej kolorowym pigmentem, wymieszanej z wodą oraz rozpuszczalnikiem organicznym. Druk UV jest bardzo podobny do druku solwentowego. Wyróżnia go jednak to, że atrament utrwala się dodatkowo promieniowaniem UV. To najmłodsza technika druku.
Zalety druku
Druk wielkoformatowy to przede wszystkim ogromne możliwości. Rozmiar właściwie nie ma wielkiego znaczenia. Na ploterach można wydrukować praktycznie dowolnej wielkości plakaty i billboardy. Największą zaletą takiego druku jest jego odporność na działanie warunków atmosferycznych. Druk nie ma prawa tracić swojej pierwotnej jakości na skutek deszczy, czy promieniowania słonecznego. W końcu, drukowane są przede wszystkim materiały, które wiesza się na zewnątrz budynków. Druk taki charakteryzuje się kolorami, które nie blakną. Jest, więc trwały i odporny. Kolejną zaletą jest to, że drukować można na bardzo różnych rodzajach materiałów. Również na płótnie, szkle, płytach PCV czy pleksi. Można też robić nadruki na drewnie i metalu, glazurze oraz materiałach bannerowych. Można też drukować na tkaninie po to, by stworzyć własną flagę.