Rzeźby Czarnego Lądu

Afryka to kontynent, który od wieków interesuje Europejczyków. Dokładnie tak samo dzieje się ze sztuką afrykańską. Rzeźby afrykańskie coraz częściej goszczą w naszych domach. Co warto wiedzieć o sztuce Afryki?

Wielka piątka

Bardzo częstym motywem rzeźby afrykańskiej są zwierzęta, a szczególnie Wielka Piątka. Lew, słoń, bawół, lampart oraz hipopotam to najchętniej przedstawiane zwierzęta w rzeźbie Afryki.

Figurki afrykańskie przedstawiające zwierzęta to symbole. Słoń to symbol mądrości. Lwu przypisuje się siłę wyzwalania od chorób, a także panowania nad innymi. Bawół posiada nadprzyrodzone siły i wytrzymałości. Lampart to uosobienie trafnych decyzji, wcielenie odwagi i podstępu. Hipopotamowi przypisywano świętość, jest również patronem kobiet w ciąży i dzieci.

Figurki afrykańskie często przedstawiają również mniejsze zwierzęta jak kameleona, który symbolizuje mądrość, elastyczność oraz umiejętność odnalezienia się w każdej sytuacji. Żaba posiadająca umiejętność przywoływania deszczu, dzięki temu stała się symbolem urodzaju i dobrobytu. Żółw dzięki swej długowieczności jest symbolem rozwagi, mądrości. Małpom przypisuje się umiejętność ochrony osad ludzkich, a wąż jest posłańcem przodków i symbolem nieśmiertelności. Często spotykamy również figurki afrykańskie, w których wąż „połyka” siebie, nie ma początku ani końca. Jest to symbol wieczności.

Akuaba

Jest jedną z najczęściej spotykanych rzeźb afrykańskich. Pochodzi najprawdopodobniej od ghańskiego ludu Aszantów. Są to drewniane lalki z charakterystycznymi głowami w kształcie dysku.

Akuaba jest symbolem płodności. Jej zadaniem jest ochrona kobiet w ciąży. Obecnie uznawane są również za symbol szczęścia.

Matka i dziecko

Kolejnym motywem rzeźby afrykańskiej, który bardzo często się pojawia, jest motyw matki obejmującej ramionami dziecko. Jest to symbol matczynej miłości. Mówi o wadze rodziny, miłości rodzicielskiej.

Figurki z Afryki często spełniają rolę amuletów. Ich symboliczne znaczenie ma sprawić by czuli się bezpiecznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *