Czym zajmuje się gnatologia?
Gnatologia to dziedzina stomatologii zajmująca się leczeniem problemów stomatognatycznych. Zajmuje się terapią tkanek i narządów w obrębie jamy ustnej i twarzoczaszki, które odpowiadają za jedzenie (żucie, zdrabnianie, połykanie), oddychanie, mowę i mimikę twarzy. Szczegółowo schorzenia będące przedmiotem zainteresowania gnatologii można podzielić na problemy okluzyjne i bruksizm.
Czym są problemy okluzyjne?
Gdy pacjent skarży się na kłopoty z żuchwą – przeskakiwanie, słyszalne trzaski przy poruszaniu, czy napięcie całej twarzy, mowa jest o problemach natury okluzyjnej. Często też towarzyszy im nienaturalne wychylenie zębów do przodu. Poza tym w chorobie okluzyjnej pacjent odczuwa bóle głowy podobne do migrenowych, nadwrażliwość i bóle zębów. Charakterystyczne jest to, że kłopoty te pojawiają się tuż po przebudzeniu. Długotrwałymi konsekwencjami okluzji są kłopoty ze snem i notoryczne zmęczenie.
Czym jest bruksizm?
Bruksizm to nieświadome zaciskanie zębów i zgrzytanie nimi. W skrajnych sytuacjach prowadzi do uszkodzenia zębów, bólu głowy, a nawet zmian w obrębie żuchwy.
Gnatologia – czym się zajmuje?
Gnatologia w Krakowie rozpoznaje i z powodzeniem leczy pacjentów zgłaszających się z problemami bruksizmu i chorobą okluzyjną. Lekarz gnatolog w pierwszej kolejności zajmuje się zdiagnozowaniem problemu źródła bólu w obrębie żuchwy: wada zgryzu, źle przeprowadzone leczenie ortodontyczne, nieprawidłowo założone korony lub implanty. Jest to bardzo pracochłonne – trzeba wykonać szereg pomiarów żuchwy, rejestrować jej ruchy. Bardzo ważna jest dobra współpraca pacjenta z lekarzem. Konieczne jest też wykonanie tomografii 3D oraz zdjęcia RTG.
Leczenie problemów stomatognatycznych
Gnatolog może wdrożyć leczenie w ramach swoich kompetencji: zastosowanie aparatu ortodontycznego, nadbudowę zębów, która skoryguje zgryz i położenie żuchwy. Po wykluczeniu przyczyn natury stomatologicznej pacjent kierowany jest do innego specjalisty – neurologa a także psychologa i psychiatry. Przyjmuje się, że zwłaszcza bruksizm może mieć przyczyny natury psychicznej (mogą być związane m.in.: z lękiem lub depresją). W związku z tym często stosuje się w jego wypadku terapię behawioralną lub ćwiczenia relaksacyjne. Jeśli to nie przyniesie spodziewanego rezultatu, trzeba rozważyć interwencję chirurgiczną, czyli operację stawu skroniowo-żuchwowego.
Gnatologia, w swoich kompetencjach wykracza poza tradycyjne leczenie problemów związanych z uzębieniem. Zajmuje się problemami z twarzoczaszką, ale z uwzględnieniem ich stomatologicznych przyczyn.