Zbita szybka w telefonie

Uszkodzenie ekranu w telefonie – jak postępować?

Uszkodzenie ekranu telefonu należy do jednych z najczęstszych uszkodzeń telefonów komórkowych. Uszkodzenia wynikają z jednej strony z dużych rozmiarów ekranów dotykowych oraz braku dodatkowych wzmocnień, które mogłyby uchronić telefon przed skutkami upadku z wysokości, uderzenia albo dużego nacisku.

Zbita szybka w telefonie

„Zbita szybka” dotyczyć może kilku elementów ekranu telefonu. W przypadku uszkodzenia zewnętrznej powłoki ze szkła hartowanego, na ogół spodziewać się można powstania linijnych pęknięć, które wskutek naprężeń stopniowo się powiększają i obejmują swoim zakresem coraz większy obszar ekranu. Oprócz zewnętrznej powłoki można uszkodzić znajdujący się głębiej tzw. digitizer, czyli moduł dotykowy oraz wyświetlacz, co skutkuje jego „wylaniem” i ubytkiem wyświetlanego obrazu oraz zmianą kolorów.

Jak przeciwdziałać i likwidować uszkodzenia?

Do podstawowych narzędzi ochronnych dla wyświetlacza należy na pewno zastosowanie odpowiedniego rodzaju zabezpieczeń. Mogą to być naklejane szkła hartowane, case oraz folie ochronne. Nie zawsze te mechaniczne zabezpieczenia mogą ograniczyć uszkodzenia ekranu.

Naprawa telefonu z uszkodzonym ekranem jest dość skomplikowana. Popularna „zbita szybka w telefonie” wymaga rozebrania obudowy telefonu oraz rozklejenia poszczególnych warstw wyświetlacza. W tym celu wykorzystuje się wysoce specjalistyczny sprzęt, który umożliwia zrobienie tego bez uszkodzenia poszczególnych jego elementów. Serwisy mają często dostęp do części oryginalnych albo zamienników i części używanych.

Profesjonalna naprawa uszkodzonego telefonu to nie wszystko. Należy przywrócić telefonowi właściwości użytkowe, wizualne oraz zagwarantować bezpieczeństwo wnętrza urządzenia. Do łączenia warstw ekranu stosuje się specjalne prasy próżniowe, kleje przeźroczyste i nagrzewnice. Uzyskanie świetnych efektów wymaga zastosowania tychże urządzeń oraz ogromnej wiedzy i staranności serwisanta. Wykonanie tych prac w sposób poprawny nie jest możliwe w warunkach domowych.

Naprawa uszkodzonych ekranów telefonów nie jest możliwa do wykonania w warunkach domowych. Gwarancje nie obejmują uszkodzeń mechanicznych, stąd też liczyć się trzeba ze sporymi kosztami wymiany. Warto więc zawczasu odpowiednio zabezpieczyć swój telefon, by zbita szybka nie stała się problemem.