To już czas wymienić pasek rozrządu!

Pasek rozrządu to niewielki kawałek gumy, od którego zależy kondycja silnika. Warto poznać objawy zużycia paska rozrządu, wiedzieć kiedy należy go wymienić i na co zwrócić uwagę przy jego wyborze, aby zaoszczędzić sobie kłopotów i większych wydatków.

Czym jest pasek rozrządu?

Jego zadaniem jest przeniesienie napędu z wału korbowego, na wałek rozrządu. Można powiedzieć, że jest współodpowiedzialny za sterowanie czasem, co jaki otwierają się i zamykają zawory. Od tego zależy napełnianie się cylindrów i wypuszczania spalin. Wiąże się to więc z pracą silnika, a jakiekolwiek nieprawidłowości, mogą spowodować jego uszkodzenie. Jeśli z kolei pasek ulegnie zerwaniu lub przeskoczeniu, jednostka napędowa straci synchronizację. W najbardziej skrajnych przypadkach, możliwe jest również uszkodzenie tłoków, panewek, głowicy, czy wału korbowego lub wałków rozrządu.

Objawy zużycia rozrządu

Zacznijmy od tego, że pasek, w przeciwieństwie do łańcucha, zazwyczaj nie wydaje żadnych dźwięków, które mogłyby oznaczać jego zużycie. Jeśli pasek popękał, strzępi się lub ma uszkodzone zęby to oznaka, że najwyższa pora, aby go wymienić. Jeśli usłyszymy podejrzane odgłosy, dobiegające z tamtego miejsca, może to być uszkodzona pompa wody. W takim przypadku, warto udać się do mechanika, ponieważ jej zatrzymanie może doprowadzić do zerwania paska. Trzeba także pamiętać, że negatywnie wpływa na niego olej silnikowy. Teoretycznie co 30-40 tysięcy kilometrów, należałoby wymienić pasek rozrządu. Co prawda, niekiedy producent zapewnia dłuższy okres użytkowania. W przypadku kierowców, często jeżdżących na krótkich odcinkach, może być on nieco krótszy.

Ile kosztuje jego wymiana?

Koszt waha się w zależności od rodzaju silnika, od około 700zł do 1500zł w przypadku najpopularniejszych modeli. Nie warto oszczędzać na częściach do samochodu, ponieważ skutek może być taki, że po paru miesiącach, będziemy zmuszeni do ponownej wymiany. Najlepiej zaopatrzyć się w części, od tego samego producenta, wtedy mamy pewność, że wszystko będzie działać jak należy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *