kamienie ogrodowe

Różne zastosowania kamieni ogrodowych

Kamień – materiał szlachetny w swej prostocie, urokliwy a przy tym ponadczasowy, więc zawsze modny. Gdzie znajdzie swoje zastosowanie? Jak dzięki niemu można odmienić wystrój swojego ogrodu? Dziś przedstawimy Wam kilka inspiracji, które być może przypadną Wam do gustu i zachęcą do przeprowadzenia całkowitej rewolucji wokół domu.

Na początku dowiedzmy się jednak jakie rodzaje kamienia przygotowali dla nas sprzedawcy?
Wśród tych, które wykorzystywane są najczęściej znajdą się między innymi:

  • otaczaki
  • żwiry ozdobne
  • grysy
  • łupki
  • kora kamienna

Poniżej kilka pomysłów na ich wykorzystanie.

Wytyczanie ścieżek

W każdym ogrodzie powinno znaleźć się miejsce zarówno dla pięknego, równo przystrzyżonego trawnika, jak i dla ścieżek. Tych wbrew pozorom wcale nie trzeba wykonywać z kosztownej kostki brukowej. Równie dobrze sprawdzą się tu śnieżnobiałe lub kolorowe otoczaki, które wprowadzą w klimat ogrodu niepowtarzalny nastrój. Można nimi manewrować w dowolny sposób tworząc finezyjną mini architekturę, dzięki której otoczenie domu stanie się unikalne.

Odgradzanie roślin

Drzewka, kwiaty i inne rośliny powinny być wyeksponowane w sposób szczególny. W tym celu można obsypać je albo klasycznym otoczakiem, łupkami albo korą kamienną, która prezentuje się równie pięknie a przy okazji jest atrakcyjna pod względem cenowym. Połączenie kamienia z roślinnością jest ponadczasowe. Sprawi, że ogród nabierze nieco surowego klimatu. Ponadto nasze ulubione rośliny w końcu zostaną odpowiednio zabezpieczone przed zadeptaniem lub niebezpiecznymi ostrzami kosiarki.

Kamienna donica

Czy to nie brzmi nieco tajemniczo? Być może tak, ale zamysł jest bardzo prosty. Wystarczy zakupić kamień ozdobny oraz metalową konstrukcję składającą się z dwóch odrębnych ścianek. Pomiędzy nie wysypujemy kamień a w środku umieszczamy ziemię. Tu najlepiej sprawdzi się znów otoczak, którego struktura pozwoli na całkowite zakrycie gleby. Do niej wystarczy już tylko wsadzić ulubioną roślinę i piękna, finezyjna ozdoba ogrodowa gotowa!

Skalniaki

Uwielbiamy je o czym świadczy ogrodowe zagospodarowanie wielu polskich ogrodów. Wystarczy tylko przyjrzeć się jak ogromne możliwości daje nam w tym zakresie zarówno kamień jaki rośliny przeznaczone na ogrodowe skalniaki. Inspiracji można poszukać w sieci lub prasie dla domowych ogrodników.

Na koniec kilka słów o innych możliwościach zastosowania kamienia

Wydaje nam się, że jest to materiał kosztowny. Faktycznie, za dobrej jakości odmianę kamienia czasami trzeba zapłacić nieco więcej nić byśmy sobie tego życzyli. Powinniśmy jednak przy kosztach inwestycji uwzględnić trwałość tego materiału. Kamień nigdy nie zniszczy się pod wpływem czynników atmosferycznych a jeśli tak się stanie, można go z łatwością wymienić. Ponadto jest ponadczasowy i świetnie sprawdzi się jako budulec do nowoczesnych altan i grillów, dekoracja elewacyjna lub podjazd dla samochodów.

Kamień daje nam jeszcze jedną możliwość – uwalnia z nas ukryte pokłady kreatywności, ponieważ jego wykorzystanie zależy tylko od naszej pomysłowości. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat kamieni ozdobnych i ogrodowych lub zakupić co nieco do Twojego ogrodu odwiedź stronę firmy Podolski.