Rehabilitacja metodą NDT Bobath

Czy Ty również do tej pory myślałeś, że rehabilitacja opiera się tylko na ćwiczeniach fizycznych oraz masażach? Dziś dowiesz się, że to nie prawda! Współcześnie pacjenci z zaburzeniami neurologicznymi, czy też ortopedycznymi mogą korzystać z licznych, zróżnicowanych względem siebie metod leczenia. Jedną z nich jest metoda NDT-Bobath, o której dziś chcielibyśmy Wam opowiedzieć.26

NDT Bobath – kiedy to się zaczęło?

Według dostępnych danych leczenie metodą NDT-Bobath zostało zapoczątkowane w latach czterdziestych ubiegłego stulecia. To właśnie wtedy Berta i Karl Bobath opracowali metodę, która pomaga przywrócić pełną lub częściową sprawność osobom dorosłym, dzieciom i niemowlętom cierpiącym z powodu upośledzeń neurologicznych.

Metoda leczenia, o której mówimy dotarła do Polski w 1988 roku. To właśnie wtedy przeprowadzone zostało pierwsze szkolenie, nad którego przebiegiem czuwały Mary Quinton – fizjoterapeutka oraz doktor Elsabeth Koeng. To one opracowały odłam metody NDT-Bobath dedykowane niemowlętom i dzieciom.

Dziś metoda jest znana już na całym świecie

Stosują ją najwybitniejsi przedstawiciele branży fizjoterapeutycznej. Początkowo ta innowacja wzbudziła liczne kontrowersje w społeczeństwie. Dziś jednak wszyscy doceniają jej skuteczność.

Na jakich zasadach opiera się metoda NDT-Bobath i jakie są jej cele?

Metoda usprawniania NDT-Bobath ma na celu:

  • wpływ na napięcie mięśni poprzez obniżanie napięcia o podwyższonym wzmożeniu oraz jednoczesne
  • podwyższanie obniżonego napięcia – takie działania można wdrożyć już u dzieci w pierwszych miesiącach życia
  • hamowanie nieprawidłowych odruchów, które są efektem procesu chorobowego oraz wyzwalanie ruchów prawidłowych i ich późniejsze utrwalanie
  • naukę wdrażania nabytych umiejętności w codziennym życiu, przy rutynowych czynnościach.

Pewnie zastanawiacie się czym metoda ta różni się od innych, szerzej znanych, które stosowane są przez fizjoterapeutów?

Otóż, odpowiadamy – podczas zajęć prowadzonych z zastosowaniem się do zasad usprawniania NDT-Bobath fizjoterapeuta pobudza do działania wszystkie mięśnie pacjenta. Stara się aktywizować je na tyle, aby pacjent mógł samodzielnie funkcjonować. To właśnie dzięki tej metodzie już wielokrotnie udało się zaobserwować, że przewlekłe schorzenia neurologiczne nie postępują a część objawów ustępuje całkowicie.

Przy metodzie NDT-Bobath wsparcie udzielane jest również opiekunom osób niepełnosprawnych. Uczą się jak prawidłowo się nimi zajmować, aby również podczas codziennego życia nowo nabyte umiejętności były wykorzystywane w procesie usamodzielniania się pacjenta.