Książki o uzależnieniach warte przeczytania
Człowiek jest niewątpliwie istotą słabą. Mimo tego, iż na przestrzeni tysiącleci ludzkość, właśnie dzięki potędze ludzkiego umysłu, rozwinęła się niesamowicie, to nadal, człowiek potrafi być momentami naprawdę słaby. Czasem złamie go choroba bliskiego, czasem utrata pracy, czasem rozpad małżeństwa. Wiele osób popada w takich sytuacjach w uzależnienie od alkoholu.
Jak walczyć z alkoholizmem?
Nie da się ukryć, że walka z uzależnieniami jest czymś niebywale trudnym. Pierwszym krokiem do jej podjęcia powinna być świadoma decyzja chorego o tym, że chce się leczyć. Na nic zdadzą się prośby i błagania osób z zewnątrz, nawet tych najbliższych. Największą motywację znaleźć trzeba w samym sobie, aby stawić czoła uzależnieniu od alkoholu. Z pewnością, niezbędna będzie tu terapia. Można uczęszczać na spotkania Anonimowych Alkoholików, indywidualne spotkania, albo wybrać się do zamkniętego ośrodka leczenia uzależnień, gdzie będzie się miało spotkania z różnymi lekarzami, a także dostęp do wielu książek o alkoholizmie, napisanych przez ludzi, którzy przeszli podobną drogę.
Zobacz: Leczenie alkoholizmu - Terapie "TU i TERAZ"
Jakie książki o alkoholizmie warto przeczytać?
Z pewnością po literaturę poświęconą uzależnieniu od alkoholu powinna sięgnąć nie tylko osoba uzależniona, ale również najbliżsi z jego otoczenia. Dzięki temu żona alkoholika jest w stanie nieco szerzej i może bardziej obiektywnie spojrzeć na to uzależnienie, jako na chorobę. Doskonałą pozycją dla osób współuzależnionych jest na przykład książka „W matni” czy „Rak duszy. O alkoholizmie”. Z kolei osoby walczące z nałogiem mogą sięgnąć po dostępną na rynku szeroką bazę poradników, pomagających pogłębić proces terapii – na przykład „Krok po kroku. Alkoholizm da się wyleczyć”. Niektórych do zmiany zmotywować może książka „Moja mama pije”, która jest wstrząsającą opowieścią małej dziewczynki, która opisuje swoje życie z pijącą matką. Z pewnością droga do uzdrowienia jest dla każdego inna, jednak warto chwytać się każdej możliwości, która daje choć cień nadziei na wyjście z nałogu.