Budowa domu szkieletowego krok po kroku

Budownictwo szkieletowe to ostatnio bardzo modna technologia budowania domów. Prace takiej budowy nie są pracami mokrymi, a więc można je wykonywać o każdej porze roku. Ponadto dom szkieletowy może być idealnie zaizolowany, dzięki czemu można osiągnąć idealne parametry energooszczędne. Projekty takich budynków, powstają bezpośrednio u producenta całej konstrukcji. Powstały projekt przesyłany jest od razu do działu produkcji. Stawianie domu szkieletowego z konstrukcji stalowych trwa około 3 miesiące i nie generuje żadnego bałaganu na placu budowy.

Konstrukcja stalowa

Konstrukcja domów szkieletowych wykonywana jest z lekkich profili stalowych i przypomina konstrukcję domu szkieletowego wykonanego z drewna. Stalowe profile są ocynkowane i przez to idealnie zabezpieczone przed rdzą i warunkami atmosferycznymi. Wszystkie elementy takiego domu są prefabrykowane, oznacza to, że są one wykonane w fabryce a na placu budowy są ze sobą łączone.

Konstrukcja ścian nośnych i działowych

Konstrukcja ścian nośnych domu szkieletowego, wykonanego na bazie elementów stalowych to odpowiednie płyty: OSB czy MFP mocowane do stalowych profili. Te najważniejsze profile mają około 100 – 150 mm. Wnętrze ścian jest wypełnione materiałami ocieplającymi w typie wełna czy piana. W miarę jak grube będzie zabezpieczenie przed zimnem, umieszczone pomiędzy dwoma płytami, tak duży będzie współczynnik ocieplenia całego budynku. Ponadto w tym wypadku, w domach budowanych według tego typu metody, uważa się za standard nakrokwiową izolację dachu lub mieszaną, stosując dwa typy izolacji równocześnie: nakrokwiową i międzykrokwiową.

Więźba dachowa

Budowa domu szkieletowego kończy się zakryciem go dachem. Przedtem jednak trzeba na całej konstrukcji położyć więźbę dachową, która, w tym przypadku jest dokładnie dopasowaną częścią do danej konstrukcji. Od samego początku budowania takiego domu, trzeba określić się, jakie ma być pokrycie dachu, ponieważ od tego zależy jak mocna ma być konstrukcja całego budynku. Zrozumiałe jest, że jeżeli zdecydujemy się na blacho dachówkę to cały dach będzie znacznie cięższy, a więc konstrukcja budynku musi być bardziej stabilna.

Wykończenie

Proces budowy domu szkieletowego można zakończyć tak samo jak dom murowany. Wykonanie elewacji i wszelkich prac tynkarskich i wykończeniowych niczym, praktycznie się nie różni od standardowego budynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *