Biżuteria etniczna z Afryki – estetyczne piękno i symbolika

Nie tylko kobiety noszą ozdoby na rękach i szyi. Również u mężczyzn można często zauważyć naszyjniki, bransoletki i inne elementy biżuterii. I co ciekawe, nie jest to wyłącznie typowy i kosztowny, polski wyrób jubilerski, a biżuteria etniczna z Afryki. Co świadczy o jej rosnącej popularności?

Zalety afrykańskiej biżuterii

Jest piękna i słynie z wysokiej jakości. Nic dziwnego, wszak wszelkie kolczyki, naszyjniki, bransoletki wykonywane są przecież ręcznie i bardzo dokładnie. Ich atutem jest także to, że po ich założeniu można poczuć klimat i kulturę dalekiej Afryki, czyli kolebki ludzkiej cywilizacji.

Biżuteria etniczna powstawała tam już tysiące lat temu. Dowodem na to są, np. odkryte w jaskini korale z… perforowanych skorupek jaja strusia. Oczywiście, wraz z upływem czasu, technika tworzenia różnych ozdób była ulepszana, ale znaczenie kulturowe pozostaje nadal tak samo ważne.

Z czego jest robiona biżuteria etniczna z Afryki?

Dla wszystkich rzemieślników afrykańskich estetyczne wykonywanie, a następnie sprzedawanie różnych ozdób, to jedyne źródło utrzymania. Dlatego ich praca jest wyjątkowo skrupulatna. Poświęcają jej wiele lat, dni i godzin swojego życia.

Zaskakujący jest dobór odpowiednich tworzyw. Niegdyś były to głównie materiały organiczne, których nie brakowało w danym regionie. Obecnie biżuteria produkowana jest z takich elementów (czasem łączonych ze sobą), że można być nią oczarowanym. Rzeźbiony kamień – proszę bardzo. Kości, bursztyn, muszle morskie – żaden problem. Do tego zęby i sierść zwierząt, a nawet szkło!

Symbolika biżuterii etnicznej

Jest takie powiedzenie, że jeśli ktoś pokaże swoją biżuterię, to jednocześnie będzie można odkryć, jakim jest człowiekiem. Ozdoby z Czarnego Lądu szczególnie mają związek z osobowością właściciela.

Symbolika biżuterii etnicznej z Afryki, chociażby tradycyjnych koralików, nie jest przypadkowa. Wskazuje chociażby na pochodzenie oraz status społeczny i materialny. Z kolei konkretne wzory czy kolory oznaczają surowe zasady, jakim kieruje się plemię mieszkające w danym regionie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *