Afrykańskie maski rytualne – jakie mają znaczenie?

Maski afrykańskie są bardzo cenione ze względu na swoją wartość artystyczną. Podziwiać je można na ścianach bardzo znanych galerii czy muzeów na całym świecie. Maski mają bardzo egzotyczny, powierzchowny na pozór wygląd, który skrywa o wiele głębsze znaczenie.

Co symbolizują maski rytualne z Afryki?

Wśród wielu typów masek afrykańskich są takie, których zadaniem jest przerażać lub zachwycać. Maski, które przedstawiają zwierzęta, mają za zadanie sprawić, że ten, kto je nosi powinien uzyskać cechy danego zwierzęcia.

Maski groteskowe i przejaskrawione symbolizują cechy dawnych władców danego plemienia, albo żyjących przywódców. Przypominają członkom plemienia jakieś dawno zapomniane historie, albo mają za zadanie nauczyć ich określonych postaw społecznych.

Niektóre maski pomagają osobie wprawić się w trans i w ten sposób przekazywać prośby Bogu lub prosić o wskazówki.
Przerażające maski mają również za zadanie odstraszać złe duchy, a przywoływać te dobre.

Kto może tworzyć maski rytualne?

Osoba, która może tworzyć te maski musi posiadać wiedzę duchową, która jest niezbędna do tworzenia symboliki masek, a także umiejętności techniczne. Artyści ci używają do tworzenia różnych materiałów, a do wykończenia ich materiałów takich jak kość, róg, glina pióra czy słomę. Maski mogą mieć kształt twarzy zwierzęcia albo człowieka.

Maski, które są robione na wzór kobiecej twarzy, uosabiają ideał urody konkretnego pokolenia.

Artyści, którzy tworzą maski, w czasie ich tworzenia muszą poddawać się różnym ograniczeniom, takim jak np. nie spożywać niektórych pokarmów, nie współżyć, a nie rzadko oddalić się ze swojego miejsca zamieszkania na całkowite pustkowie, tak aby nikt go nie rozpraszał.

Aby zacząć wykonywać maski rytualne każdy z twórców musi przejść także różne stopnie wtajemniczenia. Powinni również wyczuwać tzw. moc duchową, którą mają materiały używane do powstania maski. Moc ta powinna być również w narzędziach, które artysta wykorzystuje przy powstawaniu rytualnych masek afrykańskich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *