Ubezpieczenie zdrowotne dla ZZP w Holandii

Ubezpieczenie zdrowotne jest obowiązkowe nie tylko w naszym kraju. Musi je także obowiązkowo posiadać każda firma jednoosobowa – ZZP działająca na rynku niderlandzkim. Jak szybko i sprawnie uzyskać polisę na ubezpieczenie zdrowotne?

Jak uzyskać ubezpieczenie zdrowotne dla ZZP?

Każda firma działająca na rynku niderlandzkim ma obowiązek rejestracji, wykupu oraz aktywacji polisy ubezpieczeniowej. Ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców jest tam bowiem obowiązkowe.

Niemniej w ostatnim czasie procedura zawierania polis ubezpieczenia zdrowotnego dla działalności firm jednoosobowych – ZZP stała się nieco utrudniona. Głównym powodem jest pandemia i wynikające z niej realia pracy zdalnej.

Gdy firma zostanie zarejestrowana jako podmiot w KvK, czyli Izbie Handlowej oraz uzyska numer BTW, czyli holenderski VAT powinna czym prędzej wykupić polisę ubezpieczenia zdrowotnego. Jej zawarcie staje się nieco skomplikowane wówczas, gdy przedsiębiorca nie posiada meldunku w Niderlandach (tutaj rozwiązaniem może być także wirtualny adres). Ostateczną decyzję o zawarciu polisy zdrowotnej otrzymuje on zawsze po poprawnym wypełnieniu stosownego wniosku WLZ.

Istotnym elementem jest zawsze czas niezbędny do zawarcia polisy na ubezpieczenie zdrowotne. Zdarza się, że nadanie finalnego numeru rejestracyjnego polisy różni od daty podpisania dokumentów. Tymczasem płatności są zawsze naliczane od daty podpisania dokumentów, niezależnie od tego, kiedy polisa wchodzi w życie.

Konsekwencje braku polisy na ubezpieczenie zdrowotne

Brak posiadania ważnej polisy naraża każdego przedsiębiorcę – ZZP na niebezpieczeństwo nałożenia na niego wysokiej kary. Dla wielu firm jednoosobowych bardzo niemiłą niespodzianką może też być naliczenie kilkumiesięcznej, zaległej składki, czyli od dnia złożenia dokumentów. Co więcej zazwyczaj trzeba uiścić ją jednorazowo.

W celu uniknięcia tego typu niedogodności warto skorzystać z pomocy doświadczonych partnerów. Pomoc polega nie tylko na poprawnym przygotowaniu wniosku oraz jego złożeniu, lecz także na śledzeniu przebiegu procedury związanej z załatwieniem polisy na ubezpieczenie zdrowotne.

Udzielona przez profesjonalistów pomoc pozwala zaoszczędzić własny czas oraz energię, którą można zainwestować w dynamiczny rozwój swojej firmy.

Dowiedz się więcej: Obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne dla Przedsiębiorców (ZZP) w Niderlandach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *