Mokre drewno budowlane – czy można je użyć?
Tartak we Wrocławiu to zakład, w którym dokonuje się przerobu drewna, w procesie technologicznym. Można tu zamówić palety, stemple budowlane, łaty drewniane, tarcicę, kantówki, krawędziaki.
Jakiego użyć drewna na budowę?
Należy pamiętać, że drewno wykorzystywane na budowie powinno mieć odpowiednie parametry. Wszystko dlatego, by zachowało ono najwyższą wytrzymałość i spełniało właściwie swoje przeznaczenie. Dotyczy to również wilgotności. Najlepiej, jeśli takie drewno jest wysuszone do 18% wilgotności. Dzięki temu będzie mogło być w odpowiedni sposób zaimpregnowane, w celu zachowania jego właściwości na dłużej. Będzie również odporne na różnego rodzaju odkształcenia i zwichrowania.
Poszukując odpowiedniego drewna budowlanego, warto skorzystać z oferty zaufanego składu drewna. Jeśli chodzi o tartak Wrocław, Kraków i inne miasta posiadają wiele takich miejsc ze zróżnicowaną ofertą. Przed ich wyborem warto sprawdzić opinie w internecie by mieć pewność, że zakupione drewno ma właściwe parametry.
Jakie będą skutki stosowania tarcicy mokrej?
Poziom wilgotności drewna po ścince jest zależny od pory roku, w którym zostało wycięte. Dlatego też tak ważne jest odpowiednie przechowywanie drewna, by uzyskać odpowiednie parametry. Warto jednak zauważyć, że czasami stosowane jest wykorzystywanie na dach tarcicy ze zwiększonym poziomem wilgotności. Każdy, kto zdecyduje się na takie rozwiązanie musi pamiętać, że po wysuszeniu drewno na pewno się skurczy. Proces zmniejszenia powierzchni następuje już w momencie transportu, zwłaszcza jeśli odbywa się on w lecie.
Innym skutkiem stosowania mokrego drewna budowlanego są problemy z jego impregnacją. Drewno, które jest wilgotne, nie jest w stanie przyjąć żadnego impregnatu. Dodatkowo należy pamiętać, że rezultatem zastosowania mokrego drewna może być pojawienie się na nim pleśni.
Jakie parametry powinno posiadać drzewo budowlane?
Każde drewno, które ma być dopuszczone do budowy, powinno mieć certyfikat CE. Potwierdza on parametry techniczne, gwarancję jakości i odpowiedni proces produkcji oraz wiarygodność firmy, z której pochodzi drewno. Klasy drewna iglastego powinny być oznaczone od C14 do C50, a liściastego od D30 do D70, zgodnie z normami PN-EN, przy czym im wyższa klasa, tym bardziej wytrzymałe będzie drzewo budowlane. Liczby te określają także wytrzymałość na zginanie.