Dofinansowanie do fotowoltaiki. Z jakich programów można skorzystać?

Montaż instalacji fotowoltaicznych cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Jest to związane z rosnącą świadomością na temat ekologii oraz chęcią zaoszczędzenia pieniędzy.

Rodzaje dofinansowań

Dużą pomocą jest oczywiście dofinansowanie do fotowoltaiki, dzięki któremu więcej osób może wyposażyć swoje gospodarstwo w taką instalację. Na uwagę zasługuje program Czyste Powietrze, którego głównym celem jest poprawa jakości powietrza oraz termomodernizacja. Osoby, które biorą w nim udział i montują instalację fotowoltaiczną, mogą liczyć na pożyczkę. Wnioski mogą być złożone przez stronę gov.pl lub przez portal beneficjenta. Program jest skierowany do osób, którzy są współwłaścicielami lub samodzielnymi właścicielami domków jednorodzinnych oraz spełniają warunki finansowe. Gospodarstwa jednoosobowe nie powinny przekraczać dochodu 1960 zł miesięcznie, natomiast gospodarstwa wieloosobowe 1400 zł na jedną osobę. Dotacje w tym programie są podzielone na częściowo zwrotne oraz bezzwrotne. Żeby zminimalizować negatywny wpływ przedsiębiorstw na środowisko naturalne oraz poprawić jakość powietrza został stworzony program Energia Plus.

Jak wziąć udział w programie?

Czas składania wniosków jest do 17 grudnia 2021 roku lub do wyczerpania wszystkich dostępnych środków. Mogą one być składane elektronicznie przy użyciu generatora wniosków o dofinansowanie. Uczestnicy programu mogą nawet liczyć na dotację 50% kosztów kwalifikowanych lub pożyczkę do 85% kosztów kwalifikowanych. Celem programu Mój Prąd jest zwiększenie produkcji energii elektrycznej na terenie Rzeczpospolitej Polskiej z fotowoltaicznych mikroinstalacji. Beneficjentami są osoby, które na własne potrzeby wytwarzają energię elektryczną oraz mają podpisaną kompleksową umowę, która reguluje wszelkie kwestie dotyczące wprowadzenia do sieci energii elektrycznej z mikroinstalacji. Na jedno przedsięwzięcie przysługuje dotacja do 50% kosztów kwalifikowanych mikroinstalacji, która wchodzi w skład przedsięwzięcia, jednak kwota nie może przekraczać 5 tysięcy złotych. Wdrożenie programu wpłynie pozytywnie na rozwój energetyki odnawialnej.

Pomoc w otrzymaniu dofinansowania

Istnieją firmy takie jak Fotowoltaika Orzeł, które pomagają w uzyskaniu dofinansowania na instalację. Dzięki nim nie tylko sprawnie uda się dokonać wszelkich formalności, ale także uzyskać wysoki zwrot kosztów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *