Mieszkanie – rynek pierwotny czy wtórny?
Dla wielu osób mieszkanie w mieście, zwłaszcza dużym, jest ogromnym marzeniem. Miasta faktycznie dają o wiele większej możliwości, jeśli chodzi o dostęp do rozmaitych placówek czy opcje wysłania dzieci do dobrej szkoły. Niestety, trudno jest podjąć decyzję co do tego, z jakiego rynku kupować mieszkanie – pierwotnego czy wtórnego?
Fanów obu rozwiązań jest sporo, jednakże zanim zdecydujemy się na zakup, dobrze jest przemyśleć wszystkie wady i zalety obu rozwiązań. Zazwyczaj kupno mieszkania wiąże się z poważną inwestycją, a nierzadko również koniecznością wzięcia kredytu, dlatego ważne jest, aby decyzja nie została podjęta zbyt pochopnie i za namową innych osób.
Sytuacja mieszkań wtórnych
Podstawową kwestią jest to, że w przypadku mieszkań wtórnych trzeba określić ich własność. Nie wszystkie mieszkania na sprzedaż są w tym momencie własnościowe – niektóre wystawiane są na portalach aukcyjnych przez spółdzielnie, które otrzymały lokal w rozliczeniu po np. eksmisji lokatorów. Oznacza to, że na mieszkanie mogą być nałożone rozmaite długi. W przypadku sprzedaży w spółdzielniach zwykle obniżają one koszt mieszkania o te należności, co innego jednak, jeśli mieszkanie jest zadłużone albo ma niejasna kwestię własności, zaś osoba trzecia je zakupi od osoby prywatnej. W ten sposób tworzy się poważny problem, który może przeciągać się do rozpraw sądowych i pociągnąć za sobą ogromne koszty procesowe.
Sprawdzony deweloper
Sytuacja własności mieszkań z rynku wtórnego jest zazwyczaj jasna. Pewność, że mieszkanie ma tzw. czystą kartę, ograniczy niepotrzebnych stresów i przykrych niespodzianek. Warto zatem rozważyć kupno mieszkania od dewelopera. Najlepiej sprawdzi się taki, który posiada wieloletnie doświadczenie w branży i cieszy się pozytywnymi opiniami klientów. Warto również sprawdzić projekty realizowane przez danego dewelopera, by zapoznać się z jego stylistyką. Nowe mieszkanie z pewnością okaże się dobrym rozwiązaniem dla osób, które cenią sobie komfort i nowoczesne rozwiązania. We współczesnym budownictwie stosuje się szereg udogodnień, które nie tylko poprawią poziom życia mieszkańców, ale też pozwolą im zaoszczędzać energię i pieniądze. Dobry deweloper w Warszawie połączy wygodę mieszkania z nowoczesnymi rozwiązaniami, tworząc estetyczną i funkcjonalną całość.
Dodatkowe koszty
Istotne jest również to, jak przedstawiają się koszty dalsze, które trzeba ponieść już po zakupie mieszkania. Zaliczyć do nich można choćby koszty remontu czy wyposażenia domu oraz wykonania podstawowych prac wykończeniowych. Choć mieszkania z rynku pierwotnego oddawane są w konkretnym stanie, to jednak w przypadku mieszkań z rynku wtórnego zwykle trzeba liczyć się z generalnym remontem i m.in. wymianą instalacji. Z tego powodu należy wypisać wszystkie koszty i ocenić, które z rozwiązań jest w naszym przypadku korzystniejsze.