Zalety klinkieru

Do niedawna cegła klinkierowa była materiałem budowlanym niedocenianym przez architektów oraz firmy budowlane. Stosowało ją się głównie do prac wykończeniowych, a więc na przykład od wykonywania ogrodzeń, kominów, schodów, czy parapetów. Znajdowała ona również zastosowanie w ogrodach podczas wykonywania grillów, czy ozdobnych studni, obudowania klombów i chodników. Jednak czasy się zmieniają, wraz z nimi postępują unowocześnienia technologiczne.

Praktyczne zastosowanie cegły klinkierowej

Obecnie docenia się bardzo walory praktyczne i estetyczne zastosowania cegły klinkierowej, która doskonale się sprawdza do wykonywania całych fasad budynków. Wiele osób nadal jest ostrożna w stosunku do wykonania całej fasady z cegły i często łączy klinkier z tradycyjnym tynkiem. Jednak jest to już jakaś droga ku zmianom. Poza tym klinkier jest droższy niż tynk, dlatego wiele osób nie decyduje się na taki wybór. Jednak kiedy weźmiemy pod uwagę trwałość cegły klinkierowej, to okaże się, że dokonanie inwestycji podczas pierwszych prac budowlanych może procentować w przyszłości.

Tradycyjne tynki po pewnym czasie brudzą się, niszczą, pękają, odpryskują. Aby je odświeżyć musimy zdecydować się na kosztowne prace renowacyjne. Niestety w wielu przypadkach należy całkowicie wymienić elewację domu. Natomiast cegła klinkierowa jest bardzo solidnym, zdrowym i trwałym materiałem. Przez dziesiątki lat nie ulega zniszczeniu i nie wymaga żadnych prac pielęgnacyjnych czy renowacyjnych. Na takie jej zastosowanie zwrócili uwagę architekci, którzy projektują ważne budynki użyteczności publicznej w dużych miastach. Muszą one być solidne i reprezentatywne, a cegła klinkierowa doskonale się sprawdza w tej funkcji. Co więcej, klinkier posiada też niewątpliwie walory estetyczne.

Dzięki osiągnięciom technologii budowlanych obecnie możemy uzyskać całą gamę barw cegieł klinkierowych, które pasować będą do każdego budynku. Nie ma się co więcej zastanawiać nad walorami cegły klinkierowej, tylko zdecydować się na jej wykorzystanie podczas wykonywania elewacji w nowoczesnych budynkach publicznych i mieszkalnych.