Wypożyczanie auta – krótki opis całego procesu

Wypożyczanie samochodów staje się coraz powszechniejszym procederem, dlatego warto się dowiedzieć, jak wygląda cała procedura wynajmu. Nie jest to tak proste, jak pokazują na amerykańskich filmach – przyjeżdżamy do wypożyczalni, bierzemy samochód i odjeżdżamy. Procedury nie są bardzo skomplikowane, niemniej jednak składają się z kilku zasadniczych elementów.

Na początku wybieramy samochód, który na czas dopełnienia wszelkich formalności będzie dla nas zarezerwowany. Następnie właściciel wypożyczalni musi nam bardzo dokładnie szczegółowo przedstawić wszelkie zasady najmu, opłat, przedłużenia umowy. Po zaakceptowaniu zasad, samochód jest dla nas przygotowywany. Sprawdza się jego stan techniczny, czystość, uzupełnia paliwo do pełnego baku. Na czas najmu pobierana jest kaucja. Pobiera się ją z karty kredytowej, bądź z debetu bankowego. Jest to swoiste zabezpieczenie przed ewentualnym oszustwem ze strony klienta. Dopiero wówczas następuje spisanie umowy, w której umieszczone są wszelkie dane dotyczące ceny najmu, terminu i danych klienta.

Przed oddaniem samochodu przygotowuje się jeszcze protokół przekazania samochodu. Dopiero teraz klient dostaje kluczyki, dowód rejestracyjny i potwierdzenie zawarcia polisy ubezpieczeniowej (niezwykle ważne!). Rozliczenie należności następuje dopiero po zwróceniu samochodu, nie ma mowy o żadnej przedpłacie, gdyż mogą wystąpić