Czy macie swój wymarzony ogród?

Nieważne, gdzie mieszkasz, pewnie jak wszyscy myślisz o założeniu własnego ogrodu. W rzeczy samej, jest to wspaniałe marzenie: Ty nad lekturą dobrej książki, ptactwo ganiające w koronach drzew, promienie słońca – jasne, ale nie oślepiające – padają na pachnącą trawę. Barwne rośliny odbijają światło słoneczne, mienią się wszystkimi barwami tęczy. Idylliczna atmosfera wspaniale uspokaja. Zadbane ogrody dla posiadłości są jak kwiatek w butonierce garnituru najwyższej jakości.

Czy poradziłbyś lub poradziłabyś sobie z zadaniem, by samemu sporządzić plan na wymarzony zielony zakątek?Może bardziej przypada Ci do gustu ogród w stylu tradycyjnym, a może uległeś czarowi zielonego zakątka z elementami orientalnymi? Wiele osób projektuje w zielonych zakątkach stawy kąpielowe aby podczas upałów zaznać ulgi w chłodnej wodzie. Dla innych – pożądanym szczegółem ogrodu mogą być wodne kaskady, pozwalające na relaks dzięki odgłosom pluskającej wody.

Taki wspaniały obraz burzy trochę fakt, iż planowanie własnymi siłami ogrodu dostarcza dużej ilości zbędnych kłopotów – trzeba poświęcić trochę czasu na opracowanie odpowiedniej koncepcji, ustalenie jaką przyjąć właściwą kolejność wykonywanych prac, a i tak nie uzyskasz stuprocentowej pewności, że praca zwieńczona będzie właściwymi efektami. Należy także zaplanować ogrodzenia wokół ogrodu, aby nasza praca nie poszła na marne. To z przyczyny, że rozplanowanie zieleni powinno się zacząć od dogłębnego zdiagnozowania celu, dla którego ogród ma powstać i poznania osób, które będą w tym miejscu spędzać czas. Dla amatorów to zadanie może po prostu być nie do wykonania. Z pomocą przychodzi im wzrastająca ilość firm specjalizujących się w projektowaniu całej domowej zieleni pod kątem osób mających w przyszłości w niej przebywać.