Światło jako element aranżacji na przykładzie projektu hotelu.

Światło decyduje nie tylko o tym, jak widzimy otoczenie, ale także jak się, w nim czujemy. Za pomocą odpowiedniego oświetlenia można stworzyć niepowtarzalne miejsce, które silnie działa na emocje.

Kiedy mamy w pokoju duże okna, dobrym rozwiązaniem są niewielkie lampki nocne i żylandole w klasycznym stylu, emitujące ciepłe światło. Hotel to obce miejsce, a stonowane światło pozwala na zbudowanie przytulnej atmosfery.

Szczególnie w hotelu światło odgrywa ważną rolę – tego elementu aranżacji na pewno nie należy lekceważyć. W tym wypadku ważne będzie zarówno pierwsze wrażenie hotelu z zewnątrz, jak i wewnątrz. Technika i sztuka oświetlania powinny zatem tworzyć w nim harmonijną całość. Obecnie najwięcej możliwości w kreowaniu przestrzeni światłem dają diody LED, które umożliwiają tworzenie zmieniających się w czasie pięknych scen oświetleniowych.

Oprócz odpowiedniego oświetlenia wejścia do hotelu coraz więcej właścicieli decyduje się również na iluminację fasady, która nocą tworzy efektowny obraz hotelu. Zależnie od przyjętych założeń może być, to element stały lub dynamiczny, dzięki odpowiednim barwom, kształtom oraz cieniom iluminacja może podkreślać walory architektury, jednocześnie ukrywając jej wady.

Inaczej sprawa ma się z łazienką. W tym pomieszczeniu zazwyczaj nie ma okien, dlatego potrzebne jest tu silne światło, by zniwelować kontrast między pokojem ze światłem dziennym. Dodatkowo łazienka to miejsce gdzie dbamy o czystość, dobrze oświetlona mocnymi LEDami i wysprzątana będzie wyglądała znacznie lepiej.

Wewnątrz ważne jest dobre oświetlenie recepcji i holu, warto również doświetlić wejście do wind, toalet, poczekalni oraz schody. Zadbajmy szczególnie o korytarze hotelu, monotonny ciąg światła możemy zamienić na barwne iluminacje LED, które dadzą o wiele ciekawszy efekt świetlny. Aby goście czuli się komfortowo projekt oświetlenia powinien bazować na emocjach, tak, aby hotel miał odpowiednią atmosferę.