Segregacja odpadów, a skup złomu.

Skup metali kolorowych to wbrew pozorom nie tylko miejsce zarobku, dokonywania transakcji między osobami sprzedającymi i kupującymi. Jest to miejsce, w którym ludzie znacznie przyczyniają się do rozwoju świadomości proekologicznej, do ochrony naszego środowiska w ogóle.

Oczywiście prawdą jest, że do skupu często zgłaszają się złodzieje, którzy rożne metale pozyskali podczas kradzieży z różnych fabryk , magazynów, garaży czy ogródków działkowych. Niestety nie zahamujemy „branży” złodziei. Jednocześnie przecież właściciele i pracownicy skup metali kolorowych nie są w stanie wykryć, który dostarczany do nich surowiec jest kradziony, a który nie. Nie mniej jednak jest to działalność bardzo ekologiczna, nawet czasami w przypadku złodziei.

Otóż zbierając metale kolorowe, czy złom, prócz kradzieży często likwidują oni również dzikie składowiska metali i wysypiska. Zbierają puszki, czy inne metale, które nie są przez wielu ludzi segregowane do specjalnych pojemników, a wyrzucane na ogólnodostępne śmietniska osiedlowe. Można powiedzieć, że nawet „zbieracze złomu” są w pewnym sensie odpowiedzialni za segregację części naszych śmieci. Jednak oczywiście jest to wspomniane na zasadzie marginesu, pozytywnego w skutkach, jednak o minimalnym znaczeniu dla pracy skupu metali kolorowych.

Najważniejszą ich działalnością jest ponowne przerabianie surowca podczas procesu recyklingu. Część metali doskonale nadaje się do powtórnego użytku, po odpowiednim przetopieniu. Jest to działalność, która bez wątpienia zasługuje na pochwałę. Często bowiem zdarza się, że skupy metali kolorowych prócz dokonywania transakcji skupu-sprzedaży, są również odpowiedzialne za przerabianie odpadów metalowych na nowy surowiec.

Recykling jest nadzieją naszej planety na dłuższe egzystowanie, zwłaszcza w czasach, kiedy śmieci otaczają nas z każdej strony. Tylko recykling, a szczególnie ten dotyczący plastiku i metalu, może nas uratować od ekologicznej katastrofy. Na szczęście skupy metali kolorowych przyczyniają się do tej poprawy, za co bardzo im dziękujemy.