Posadzki żywiczne w miejscach użyteczności publicznej

W miejscach użyteczności publicznej konieczne jest pokrycie podłoża specjalnymi posadzkami, które posiadają dużą wytrzymałość na obciążenie, są łatwe w utrzymaniu czystości i odporne na działanie różnych substancji chemicznych. Bardzo popularne w stosowaniu pokrycia podłoża miejsc publicznych są ostatnio posadzki żywiczne, które dzięki zastosowaniu substancji żywicznych są wyjątkowo trwałe i odporne na działanie szkodliwych warunków atmosferycznych czy innych substancji.

System posadzek żywicznych

Podstawę systemów, które budują posadzki żywiczne, są estry kwasu akrylowego i metakrylowego. Substancje te są później poddawane polimeryzacji, która ma na celu ich utwardzenie i nadanie wytrzymałości. Posadzki żywiczne przemysłowe są wykonywane na istniejących już wcześniej podłożach betonowych. Są one rodzajem wykończenia i utrwalenia istniejących już posadzek. Mają za zadanie podniesienie walorów odpornościowych oraz całkowitego uniknięcia pylenia istniejącej posadzki.

Posadzki żywiczne znajdują zastosowanie w miejscach, gdzie zwykłe posadzki betonowe nie wytrzymują działania środków chemicznych. Ponadto cechuje je większa wartość estetyczna, co jest dużym atutem dla miejsc użyteczności publicznej. Istnieje wiele rodzajów posadzek żywicznych: posadzki parkingowe, żywiczne posadzki przemysłowe (magazyny, warsztaty, zakłady produkcyjne centra logistyczne, fabryki, pomieszczenia zaplecza technicznego itp.), polimerowe posadzki o podwyższonej wytrzymałości mechanicznej, żywiczne posadzki antybakteryjne (stosowane na przykład w szpitalach) a także posadzki dekoracyjne.