ComfortClass

Podróż autokarem a odszkodowanie

Podróżowanie staje się w ostatnich latach coraz bardziej popularną formą spędzania wolnego czasu. Zamiast samochodów, często wybieramy przejazd autokarem – transport osób oferuje coraz więcej firm przewozowych. Każdy nowoczesny przewoźnik posiada w swojej ofercie liczne przejazdy, oferujące atrakcyjne ceny, komfortowe podróże i szybkie przejazdy. Podczas podróży autokarami niekiedy nie sposób jednak uniknąć wypadków komunikacyjnych. Czy w takich sytuacjach osoby podróżujące autokarem mogą ubiegać się o odszkodowanie i czy ubezpieczenie pokryje poniesione przez nie straty?

Umowa przewozu – kluczowa dla możliwości uzyskania odszkodowania

Przewóz osób autokarami odbywa się zawsze na pewnych określonych zasadach – można znaleźć je zazwyczaj w umowie przewozu. To właśnie ona jest kluczowa, jeśli chcemy ubiegać się o odszkodowanie. Umowa zawierana jest podczas kupowania biletu, a jeśli wycieczka została wykupiona w biurze podróży – zapewne podpisana została umowa o świadczeniu usług transportowych. To właśnie w tej umowie znajdują się informacje, które pozwolą na ustalenie tego, czy należy się nam odszkodowanie. Prawo do niego mają także ci, którzy kupili bilet na przejazd bezpośrednio u przewoźnika – na przykład u kierowcy autokaru.

Czy każdy może ubiegać się o odszkodowanie przy wypadku z udziałem autokaru?

Według obowiązującego prawa, przewoźnik ma obowiązek w razie wypadku wypłacić pasażerom odszkodowania za poniesione szkody. Warto pamiętać szczególnie o tym, że za nasze bezpieczeństwo i ewentualne odszkodowanie odpowiada przewoźnik, nie zaś pośredniczące w wykupieniu wycieczki biuro podróży! Warto więc zorientować się wcześniej, z jaką firmą przewozową współpracuje wybrane przez nas biuro podróży, i czy opinie o tej firmie są dobre.

Ważną informacją jest to, iż przewoźnik odpowiada tylko i wyłącznie za te szkody, które zostały spowodowane z jego winy. Jeśli więc w trakcie podróży ulegniemy wypadkowi z własnej winy – na przykład z powodu niestosowania się do przepisów i nieuwagi – nie mamy co liczyć na uzyskanie odszkodowania.

ComfortClass - Wynajem autokarów, autobusów i busów