Płyn hamulcowy- gwarancja bezpiecznej jazdy

Płyn hamulcowy – gwarancja bezpiecznej jazdy

Każdy kierowca doskonale wie, jak ważną rolę w prowadzeniu samochodu pełnią hamulce. Jest to gwarancja bezpiecznej jazdy, jednak sprawność samych hamulców to nie wszystko – za ich prawidłowe działanie odpowiada w dużej mierze płyn hamulcowy.

Jednak kiedy obserwuje się dane dotyczące świadomości roli płynu hamulcowego w prowadzeniu auta i bezpieczeństwie kierowcy oraz pasażerów, można odnieść silne wrażenie, że większość użytkowników aut żyje w silnym przekonaniu o braku konieczności jego kontrolowania i wymiany. Traktowany jest na takiej zasadzie, jakby wlewało się go układu hamulcowego tylko raz – czyli w fabryce.

  Płyn hamulcowy- gwarancja bezpiecznej jazdyOkazuje się, że aż 72% kierowców w ogóle nie zdaje sobie sprawy, jaką rolę pełni płyn hamulcowy w układzie hamowania i na jakiej zasadzie działa, a 23% nie wymieniało go nigdy. Oczywiście powoduje to, że 70% samochodów jeździ po drogach z nadmiernie zużytym płynem hamulcowym. Konsekwencją jest to, że zużyty płyn hamulcowy jest przyczyną aż 27% wypadków drogowych. Dane te mówią same za siebie. O ile każdy kierowca wie o konieczności wymiany chociażby oleju, konieczność (a wręcz obowiązek) wymiany płynu hamulcowego jest pomijana. Stosowany w samochodach płyn hamulcowy w istotny sposób wspomaga układ hamulcowy umożliwiając przełożenie siły na hamulce z pompy hamulcowej. Ponadto umożliwia smarowanie części hydraulicznych pojazdu oraz chroni je przed korozją i uszkodzeniami. Samochód bez płynu hamulcowego w żaden sposób nie mógłby szybko i sprawnie hamować w sytuacjach, które tego wymagają.

W zasadzie wszystkie nowe samochody wyposażone w system ABS i ESP mają w swoim układzie hamulcowym odpowiednio dobrany płyn hamulcowy. Najczęściej stosowany jest typ DOT-4, ale przed wymianą należy się koniecznie upewnić, czy wcześniej nie zastosowano innego rodzaju. Odpowiednio dobrany płyn gwarantuje, że systemy elektroniczne nowoczesnego auta związane z hamulcami będą funkcjonowały prawidłowo i w zakresie wszystkich temperatur. Płyn hamulcowy należy wymieniać co 2 lub 3 lata, albo po przejechaniu 40 tys. km.

Części do układu hamulcowego wszystkich marek samochodów - MotoSzef.pl