Płyn hamulcowy- gwarancja bezpiecznej jazdy

Płyn hamulcowy – gwarancja bezpiecznej jazdy

Każdy kierowca doskonale wie, jak ważną rolę w prowadzeniu samochodu pełnią hamulce. Jest to gwarancja bezpiecznej jazdy, jednak sprawność samych hamulców to nie wszystko – za ich prawidłowe działanie odpowiada w dużej mierze płyn hamulcowy.

Jednak kiedy obserwuje się dane dotyczące świadomości roli płynu hamulcowego w prowadzeniu auta i bezpieczeństwie kierowcy oraz pasażerów, można odnieść silne wrażenie, że większość użytkowników aut żyje w silnym przekonaniu o braku konieczności jego kontrolowania i wymiany. Traktowany jest na takiej zasadzie, jakby wlewało się go układu hamulcowego tylko raz – czyli w fabryce.

jazda bez płynu hamulcowego

Czy zużyty płyn hamulcowy stanowi niebezpieczeństwo?

Okazuje się, że aż 72% kierowców w ogóle nie zdaje sobie sprawy, jaką rolę pełni płyn hamulcowy w układzie hamowania i na jakiej zasadzie działa, a 23% nie wymieniało go nigdy. Oczywiście powoduje to, że 70% samochodów jeździ po drogach z nadmiernie zużytym płynem hamulcowym. Konsekwencją jest to, że zużyty płyn hamulcowy jest przyczyną aż 27% wypadków drogowych. Dane te mówią same za siebie. O ile każdy kierowca wie o konieczności wymiany chociażby oleju, konieczność (a wręcz obowiązek) wymiany płynu hamulcowego jest pomijana. Stosowany w samochodach płyn hamulcowy w istotny sposób wspomaga układ hamulcowy umożliwiając przełożenie siły na hamulce z pompy hamulcowej. Ponadto umożliwia smarowanie części hydraulicznych pojazdu oraz chroni je przed korozją i uszkodzeniami. Samochód bez płynu hamulcowego w żaden sposób nie mógłby szybko i sprawnie hamować w sytuacjach, które tego wymagają.

W zasadzie wszystkie nowe samochody wyposażone w system ABS i ESP mają w swoim układzie hamulcowym odpowiednio dobrany płyn hamulcowy. Najczęściej stosowany jest typ DOT-4, ale przed wymianą należy się koniecznie upewnić, czy wcześniej nie zastosowano innego rodzaju. Odpowiednio dobrany płyn gwarantuje, że systemy elektroniczne nowoczesnego auta związane z hamulcami będą funkcjonowały prawidłowo i w zakresie wszystkich temperatur. Płyn hamulcowy należy wymieniać co 2 lub 3 lata, albo po przejechaniu 40 tys. km.

Sprawdź bogatą ofertę części do samochodów marki AUDI

Części AUDI A4 (8E2, B6)
Części AUDI 80 (81, 85, B2)
Części AUDI A3 (8L1)
Części AUDI A6 Allroad (4GH, 4GJ)
Części AUDI Q2 (GAB)
Części AUDI A3 (8P1)
Części AUDI A8 (4D2, 4D8)
Części AUDI A4 Avant (8ED, B7)
Części AUDI 100 (4A2, C4)
Części AUDI A4 Avant (8E5, B6)