Od czego zależy jakość i trwałość nadruków na odzieży

Odzież z indywidualnym nadrukiem cieszy się coraz większą popularnością. Osoby, które decydują się na takie rozwiązania doskonale wiedzą, że to właśnie dzięki nim mogą bez słów wyrazić siebie, swój charakter, temperament i światopogląd.

Mnóstwo firm oferuje wykonywanie nadruków na tekstyliach i to różnymi sposobami, począwszy od klasycznego sitodruku stosowanego przy nakładach wieloseryjnych, poprzez nieco kosztowniejszy druk cyfrowy, aż po najpopularniejszy termotransfer. Niestety, choć wszystkie te technologie zdają się być maksymalnie doprecyzowane to jednak trwałość tworzonych nadruków czasem pozostawia wiele do życzenia. Od czego jest to zależne? Postanowiliśmy nieco bliżej przyjrzeć się temu zagadnieniu i oto wnioski jakie udało nam się wyciągnąć.

Jakość materiału

Wbrew pozorom ma to znaczenie. Nawet najlepiej wykonany nadruk nie będzie cieszył właściciela unikalnej odzieży jeśli nie zostanie naniesiony na odpowiednie tekstylia. Eksperci skromnie radzą, aby w miarę możliwości decydować się na wysokiej jakości materiał naturalny – na przykład bawełna. Ma to również swoją drugą stronę. Tkaniny syntetyczne pozostawiają niestety wiele do życzenia jeśli chodzi o noszenie. Skóra nie może w nich oddychać, osoba, która ich używa odczuwa wzmożony dyskomfort oraz większą potliwość.

Metoda nanoszenia nadruku

O najpopularniejszych wspomnieliśmy już na samym początku artykułu. Kiedy wybieramy metodę nanoszenia nadruku powinniśmy pamiętać o kilku ważnych aspektach:

  • Sitodruk
    • Jakość grafiki jest wyraźna, kolorystyka intensywna, ale druk (zważywszy na sposób wykonywania) nie jest odporny na uszkodzenia chemiczne oraz mechaniczne. Po kilku miesiącach użytkowania barwy blakną a poszczególne fragmenty obrazu mogą się wykruszać
  • Termotransfer
    • W tym przypadku jest podobnie. Niemniej jednak producenci podkreślają, że jeżeli tkanina z nadrukiem wykonanym tą metodą będzie użytkowana zgodnie z zaleceniami to jakość nawet po kilku miesiącach użytkowania nie będzie pozostawiała wiele do życzenia
  • Druk cyfrowy
    • Jest najtrwalszy, ale jednocześnie najkosztowniejszy

Sposób użytkowania

Tkanina bawełniana, metoda nadruku najwyższej jakości, cena – kosmiczna. Piękna, wymarzona koszulka mimo wszystko jednak się zniszczyła? Winowajcami takiego stanu rzeczy możemy być my sami. Okazuje się, że niewiele osób zwraca uwagę na to w jaki sposób użytkuje ubrania. Nie czytamy metek, nie sprawdzamy jakie zalecenia przedstawia nam producent a w efekcie prasujemy i pierzemy ubrania w wysokich temperaturach. To również może być przyczyną szybszego niszczenia odzieży.

Kilka słów na temat uszkodzeń mechanicznych

Te raczej nie są zależne od nas, ale dla wyczerpania tematu warto o nich wiedzieć. Wszelkie zaciągnięcia, pęknięcia szwów, czy zadrapania mogą mieć wpływ na jakość i prezencję nadruku.

Niezależnie od tego czy nosimy się w odzieży wysokiej klasy od znanych projektantów, czy też sami projektujemy swoje T-Shirty z nadrukami zawsze powinniśmy dbać o ich jakość.

Zainteresowały Cię nadruki na odzieży? Polecam zapoznać się z ofertą krakowskiej drukarni Copyshop.

One Reply to “Od czego zależy jakość i trwałość nadruków na odzieży”

Comments are closed.