P.H.U. Terapie "Tu i Teraz"

Nowoczesne podejście w leczeniu alkoholizmu

Alkoholizm to problem społeczny, z którym można spotkać się niemalże w każdej strukturze społecznej. Z jego powodu cierpią zarówno ludzie zamożni, jak i ci, którym życiowa sytuacja uniemożliwia wiązanie końca z końcem. Gdzie występują różnice? Na pewno w postrzeganiu takich osób przez społeczeństwo. Specjaliści jednak wiedzą, że niezależnie od tego czy chory spożywa ogromne ilości taniego piwa, czy też każdego dnia sięga po kilkunastoletnie brandy problem jest tak samo poważny i wszyscy zasługują na to, aby móc skutecznie się leczyć.

Dawniej metody były zupełnie inne

Od chorych wymagano całkowitego detoksu, podawano im leki, które nijak miały się do ich indywidualnych potrzeb. Prowadzono także terapie, podczas których wymagało się od pacjenta, aby przyznał się do swojego problemu choć tak naprawdę sam wcale nie był ich do końca świadomy. Współcześnie terapeuci działają w taki sposób, aby pacjent wiedział, że jest chory i chciał z tym walczyć. Wówczas efekty są znacznie lepsze a chorzy w 75% nie powracają do nałogu.

Farmakologia nie załatwi problemu

Owszem, cierpiącym na alkoholizm bardzo często podaje się leki, które mają zaspokoić towarzyszący im głód i uspokoić zszargane oczekiwaniem na kolejną dawkę alkoholu nerwy. Jest to oczywiście konieczne i skuteczne bowiem wówczas terapeutom łatwiej jest odwrócić uwagę pacjenta od chęci spożycia trunku skupiając ją na chęci wyjścia z choroby.

Współczesne leczenie jest kojarzone

Pacjent nie decyduje o tym czy chce leczyć się tylko u psychologa lub tylko u psychiatry. Skuteczne leczenie polega na kojarzeniu form terapii prowadzonej przez specjalistów obydwu dziedzin. Pierwszym etapem jest rozmowa. Na jej podstawie trzeba wyciągnąć wnioski dotyczące tego czy pacjent naprawdę chce się leczyć, czy wie, że dotknął go alkoholizm, który w skrajnych przypadkach może doprowadzić nawet do śmierci, czy wie również jakie zagrożenia nie tylko dla niego samego, ale także dla rodziny niesie długotrwałe zażywanie alkoholu.

Następnie trzeba wybrać najlepszą metodę leczenia. Dla jednych będzie to rozmowa, dla innych hipnoterapia, dla kolejnych znów całkowity detoks i pobyt w zamkniętym ośrodku odwykowym, który pozwoli odciąć się od codziennego otoczenia pełnego pułapek i pokus. Należy również pamiętać o tym, że alkoholika nie można o nic obwiniać. Sięgając po pierwszy kieliszek nie planował choroby. Nałogi są zwykle bardzo podstępne i atakują znienacka. Terapeuci powinni udzielać wsparcia i o to samo prosić bliskich chorego.

W leczeniu alkoholizmu punktem wyjścia każdorazowo powinno być wykrycie przyczyny. Może to być po prostu zamiłowanie do smaku wyskokowych trunków, ciągłe życie w stresie, które zmusza do szukania jakiegokolwiek sposobu ukojenia albo życie w niewłaściwym towarzystwie. Równie dobrze jednak alkoholizm może być spowodowany traumami z przeszłości, które nie pozwalają normalnie funkcjonować w świecie. Statystyki jasno dowodzą, że wśród osób dotkniętych tą chorobą bardzo często znaleźć można tych, którzy w dzieciństwie padli ofiarą przemocy fizycznej, psychicznej lub seksualnej.

Więcej na temat leczenia alkoholizmu przeczytacie na stronie Terapie „Tu i Teraz”