Osteoporoza

Osteoporoza zaczyna się całkowicie niewinnie, nie ma żadnych znaków, które świadczyłyby o dolegliwości, przeważnie początkowym symptomem jest właśnie złamanie. Objawy osteoporozy w późniejszej fazie to przede wszystkim silne bóle kręgosłupa i jego okolic.

Osteoporozę można podzielić na osteoporozę pierwotną oraz wtórną, pierwszy rodzaj głównie dotyka kobiety po menopauzie, z kolei drugi wywołują przeróżne zaburzenia, np. choroby nerek, rak złośliwy, schorzenia układu trawiennego, choroby układu wewnątrzwydzielniczego.

Na szczęście osteoporozie można zapobiegać, bardzo ważne jest aby zadbać o regularny ruch, ćwiczyć, dzięki czemu mięśnie, ścięgna i wiązadła będą sprawne, a niebezpieczeństwo złamań nie będzie tak ogromne.

Poza treningiem ważne jest także odpowiednie żywienie, warto zadbać, aby pokarmy miały jak najwięcej białka, witamin, składników mineralnych, a przede wszystkim wapnia, który jest bardzo potrzebny naszym kościom. Zdrowa starość to coś bezcennego, dlatego zadbajmy o to by właśnie taka była.