Masaż stóp i nóg jako forma relaksu

Relaks jest tym elementem naszej codzienności, o którym niejednokrotnie zapominamy z różnych powodów – czy to dlatego, że nie znajdujemy na niego czasu, czy też po prostu nie chcemy rozmyślać o tym, w jaki sposób doprowadzić do rozluźnienia ciała i umysłu. Jest to jednak błąd, bo relaksowanie się w wygodnych warunkach jest niezbędne zarówno naszej psychice, jak również i fizyczności na co dzień.

Bardzo często mamy problem jednak z tym, w jaki sposób osiągnąć relaks bez wychodzenia z domu czy też niskim nakładem finansowym. Pomocny okazuje się tutaj… masaż. Podstaw masażu stóp, jednego z najbardziej relaksujących spośród masażów, nauczyć się może każdy, a jego zaletą jest to, że możemy go wykonywać również samodzielnie. Sprawdźmy zatem, dlaczego masaż stóp oraz nóg tak bardzo relaksuje.

Uderz w receptory

Dlaczego masaż nóg oraz stóp jest tak relaksujący? Przede wszystkim z uwagi na fakt, że wiele zakończeń nerwowych znajduje się właśnie na podeszwach stóp. Odpowiednie ich ugniatanie sprawia, że czujemy się rozluźnieni, ale również możemy wpłynąć pozytywnie na funkcjonowanie całego organizmu. Bardzo istotne jest, aby masaż taki przeprowadzać albo typowo relaksacyjnie, albo też z wiedzą, która pozwoli wykorzystać akupresurę do łagodzenia rozmaitych dolegliwości fizycznych. Na dobrą sprawę masaż stóp można wykonywać praktycznie zawsze i wszędzie, co jest jego dodatkową zaletą.

Profesjonalny masaż w salonie

Oczywiście dla osób, którym zależy na profesjonalnej obsłudze w zakresie masażu poleca się przede wszystkim masaż w salonie. Wówczas umawiamy się nie tylko na konkretną formę takiego relaksu, ale również ustalamy, czy ma on być przeprowadzony przez osobę wykwalifikowaną ogólnie w masażu relaksacyjnym, czy tez może w konkretnej jego formie. Taki masaż może obejmować zwykle same stopy albo również łydki i uda – ważne jest, aby określić to, zanim położymy się na stole i zaczniemy relaksować. Czasami przeciwwskazaniami są np. dolegliwości typu żylaki – w takim przypadku możliwe jest wykonanie masażu stóp albo trzeba ogólnie odwołać zajęcia relaksacyjne.

Więcej na temat odprężającego masażu:  Odprężająca sesja w gabinecie masażu tajskiego.

Nie tylko dla dorosłych

Warto wiedzieć, że niektóre formy masażu stóp sprawdzą się nie tylko w formie masażu czy automasażu u dorosłych, ale również i u dzieci. Już w przypadku noworodków i niemowląt zaleca się masowanie stóp, które ma przynieść nie tylko rozluźnienie, ale również podkreślić bliskość rodzica z dzieckiem czy pozytywnie wpłynąć na przygotowanie do snu. Co więcej, istnieją naukowe dowody na to, że dzieci, których rodzice masują im stopy, mogą rozwijać się bardziej dynamicznie i szybciej od tych, u których masaż nie jest wykonywany.

Tajskimasaz.pl

 

Chwila relaksu u masażysty