Malowanie wnętrz według zasad oddziaływania kolorów

Wykończenie wnętrz jest częstokroć ważniejsze od remontu generalnego. W końcu na co dzień nie widzimy, ile wysiłku było włożone w postawienie ścian, czy w montaż instalacji. Natomiast to, co nas otacza, to kolory, wykończenia, meble.

Najwięcej problemów pojawia się właśnie w kwestii wyboru kolorów do pomalowania naszego mieszkania. Z jednej strony mamy bowiem kolory, które lubimy, jednak wykańczanie wnętrz rządzi się swoimi zasadami i nie zawsze te kolory pasują do naszych pokoi. Warto zatem zastanowić się, czy dany dobór barw jest dla nas odpowiedni, jakie jest oświetlenie pomieszczeń w naszym domu, czy mieszkaniu.

Zawsze możemy zatrudnić profesjonalnego dekoratora wnętrz, albo po prostu zdać się na niezastąpioną wiedzę z Internetu. Tutaj znajdziemy na pewno generalne informacje na temat oddziaływania kolorów. Jeśli zatem zabieramy się za wykańczanie wnętrz w całym mieszkaniu i malowanie ścian w każdym pomieszczeniu warto zastosować pewną konsekwencję. Spróbujmy wybierać z jednej gamy kolorystycznej. Jeśli pastele, to pastele wszędzie, jeśli kolory ziemi to różne ich odcienie.

Warto też spróbować przeciągnąć jeden kolor do dwóch pomieszczeń. Często przedpokój łączy się z salonem albo kuchnią, bądź kuchnia jest połączona z salonem. Warto zastosować jeden kolor dla tych pomieszczeń, by stworzyć pewną ciągłość i kolorystyczną całość. Miejscem, które jest szczególnie wrażliwe na kolory, jest nasza sypialnia. Powinniśmy stworzyć tutaj oazę spokoju, w której rzeczywiście odpoczniemy. Postawmy na jasne kolory, ale jeśli lubimy ciemniejsze barwy, to niech będą to ciepłe, wręcz otulające nas odcienie wina, fioletu.

Jedynym miejscem, które opiera się wszelkim zasadom wykończenia wnętrz, jest pokój dziecięcy. Tutaj możemy poszaleć i zapomnieć o zasadach kolorystyki. Nie przesadźmy jednak i nie pomalujmy ścian sufitów w całości na jaskrawo różowy – to może być już nadmiar szczęścia. Niemniej jednak zabierając się za kolorystyczne wykończenie wnętrz, warto się zastanowić nad oddziaływaniem barw i ich wpływem na nasze samopoczucie.