Z Kudowej Zdrój do Pragi.

Kudowa Zdrój jest miejscowością położoną na Dolnym Śląsku, tuż przy granicy z naszym czeskim sąsiadem. Mimo, że Kudowa Zdrój sama w sobie jest bardzo atrakcyjnym turystycznie miastem, w którym na pewno nie będziemy się nudzić, to poza tym stanowi świetna bazę wypadową do Czech, państwa zaskakującego i fascynującego zarazem. Niegdyś traktowaliśmy Czechy z lekkim przymrużeniem oka, śmialiśmy się z ich języka, a wycieczki za granicę kojarzyliśmy z wyprawami po tani alkohol. Jednak od pewnego czasu, gdy Czechy zaczęły się dynamicznie rozwijać, coraz częściej wyjeżdżamy do tego państwa i odkrywamy jego niebywałą atrakcyjność.

Kudowa Zdrój jest świetnym miejscem wypadowym na jednodniowe wycieczki do Czech. Pokoje w Kudowie Zdrój są znacznie tańsze niż w Pradze. Możemy spać w Polsce, a w ciągu dnia podziwiać czeską Pragę (oddaloną od Kudowy o jedyne 150 km), zamki w partnerskim mieście Nachod, całoroczne lodowisko i safari w pobliskich miejscowościach, kaplicę czaszek, podobną do tej znajdującej się w jednej z dzielnic Kudowy, czy rekonstrukcję bunkrów z lat 30 XX wieku.

Niektóre z atrakcji znajdują się tuż za granicą, dlatego dostęp do nich jest nawet łatwiejszy i szybszy niż do niektórych zabytków polskich. Dzięki przystąpieniu Polski i Czech do Unii Europejskiej, nie musimy za każdym przekroczeniem granicy dopełniać skomplikowanych formalności celniczych. Teraz możemy swobodnie poruszać się pomiędzy granicami naszych państw.

Z Kudowy Zdrój możemy zatem udać się do wspaniałego miasta Nachod, w którym znajdziemy atrakcje zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci, co jest szczególnie ważne podczas wakacyjnych wyjazdów. Dzieciaki będą zachwycone podziwiając całoroczne zoo i safari, oraz w upale jeżdżąc na całorocznym lodowisku. Również ich rodzice będą się dobrze bawili. Gdy znudzą nam się takie atrakcje, czeka na nas nieco historii w starym zamku, muzeach i galeriach. Poza tym wycieczka do Czech jest wspaniałą okazją do skosztowania nieco innej kuchni i poznania regionalnych zwyczajów. Takie wycieczki mogą zatem łączyć w sobie wartości edukacyjne i rozrywkowe. Kudowa Zdrój jest zatem świetną bazą wypadową by odwiedzić naszego zachodniego sąsiada, Czechy.