Kuchnia czy catering dla szkół – co wybrać?

Średnia ilość czasu spędzanego przez uczniów w szkole to między 5 a 7 godzin przy czym zdarzają się dni, gdy lekcji jest zdecydowanie więcej. Podobnie wygląda sytuacja z nauczycielami i pozostałą kadrą, więc siłą rzeczy w obowiązku szkoły leży zapewnienie pracownikom i uczniom ciepłego posiłku. Co jest jednak lepszym rozwiązaniem? Kuchnia na miejscu czy catering dla szkół?

Kuchnia czy catering?

Jeszcze kilka lat temu pierwszy wybór zdecydowanie przeważał. Kuchnia była na miejscu, zaopatrywana w produkty przez firmę zewnętrzną albo miejscowe sklepy. Godziny wydawania posiłków były z góry narzucone, a uczniowie bądź nauczyciele mogli skorzystać z kilku opcji. Jednakże to rozwiązanie coraz częściej jest pomijane, jako zdecydowanie nieopłacalne dla placówki. Dyrekcja dużo częściej decyduje się na catering dla szkół, ponieważ zalety wynajęcia zewnętrznej firmy, zdecydowanie przewyższają wady.

Przede wszystkim jest to opcja wbrew pozorom tańsza. Płacimy za posiłki oraz dowóz i ewentualny odbiór resztek. Nie opłacamy kadry, która musiała codziennie gotować dla dużej grupy uczniów, nie kupujemy produktów w celu ich przetworzenia na posiłki, nie poświęcamy jednego pomieszczenia na kuchnię i oszczędzamy energię pożytkowaną wcześniej na gotowanie, więc rachunki są delikatnie mniejsze. Poza tym w wielu przypadkach catering zewnętrzny odbiera nie wydane posiłki albo ich resztki, więc znika problem ich utylizacji. Catering dla szkół również często oferuje szerokie menu, gdyż firma zajmuje się stricte gotowaniem.

Chociaż w wielu szkołach można spotkać się z kuchniami na zapleczu, które na bieżąco przygotowują ciepłe posiłki dla szkolnej kadry oraz uczniów, to jest to rozwiązanie coraz rzadsze. Szkoły muszą ograniczać wydatki, a gotowanie na miejscu generuje spore koszty, nieporównywalne z wynajęciem firmy zewnętrznej. Poza tym plastycznie można zwiększać i zmniejszać ilość zamawianych potraw dostosowując do ilości chętnych, co było znacznie trudniejsze przy sztywnych etatach w kuchni. Stąd też coraz większa popularność cateringów dla szkół.

Catering dla szkól - AlmaVerde

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

fifteen − seven =