Kolonizacja kosmosu

Czy możliwe jest zamieszkanie w przestrzeni kosmicznej, poza Ziemią?

Próby kolonizacji odbywają się do tej pory w sferze wyobraźni. Na obecną chwilę zakłada się, że kolonia mogłaby być założona nie na Księżycu, czy Marsie, ale na orbicie ziemskiej – to bardziej realne rozwiązanie. Aby założyć kolonię, trzeba spełnić szereg, czynników, które zapewnią utrzymanie przy życiu na dłuższą metę, a nie chwilowo.

Głównym źródłem energii była by energia słoneczna, potrzebna do procesu fotosyntezy. To zapewni rozwój roślin. Komunikacja między Ziemią, a kolonią w przypadku orbity, czy Księżyca byłaby możliwa, ale już w przypadku Marsa występowałoby zbyt duże opóźnienie i transmisja na żywo była by nie możliwa.

Aby zapewnić warunki zbliżone do ziemskich w kolonizacji planuje się wykorzystać rozwiązania stosowane w łodziach podwodnych. Tam, podobnie jak na stacji kosmicznej można by żyć długi okres czasu w zamkniętych pomieszczeniach, bez wynurzania się ponad powierzchnię wody.

Inną ważną sprawą to sprostać promieniowaniu kosmicznemu, które jest zagrożeniem dla życia. Ta kwestia jest wciąż obiektem rozważań, nie wiadomo jak ochronić kolonię od promieniowania.