Jak znaleźć dobrego fotografa ślubnego?

Nie żyje tylko i wyłącznie z fotografii – nie jestem profesjonalistą, jednak temat fotografii jaki i dziedziny która się w niej zawiera tj. fotografii ślubnej jest mi bliski. Fotografia ślubna jest moją pasją, którą ciągle rozwijam.

W związku z wyżem demograficznym lat 80 ( gdzieś słyszałem, że ludzie nie gonili tak za karierą, kobiety nie były tak wyzwolone jak dzisiaj ), osób w wieku 20-30 lat jest więcej, niż pozostałych grup wiekowych. Co za tym idzie możemy zauważyć wzrost liczby zawieranych związków małżeńskich. Według powszechnego spisu ludności z roku 2002 na ślubnym kobiercu stanęło 190 tyś. par. Podejrzewam ze w ostatnich latach liczba ta była nieco wyższa – powiedzmy 200tyś par. Zakładając, że sezon ślubny trwa od kwietnia do października co daje ok 25 tygodni, na każdy tydzień przypada 8 tysięcy par. To dużo czy mało? Zastanówmy się.

Na jednym z największych serwisów ogłoszeniowych zarejestrowanych jest 11 tyś fotografów ślubnych. Należy wziąć pod uwagę, że część fotografów nie używa portali internetowych do reklamowania swoich usług. Możemy podzielić ich na dwie grupy: fotografów miejskich – czyli takich, którzy pracują od wielu lat na danym obszarze – są dobrze znani w okolicy i tam najczęściej pracują. Druga grupa to profesjonaliści, którzy zbudowali swoją markę i nie potrzebują dodatkowej reklamy( np. serwisów ogłoszeniowych ) – pracują na całym świecie. We wspomnianych portalach ogłasza się trzecia grupa fotografów – fotografów walczących o zlecenia, bardzo często początkujących lub oferujących średniej jakości usługi.

Jak widać młode pary mają nie lada problem. Ofert jest bez liku, a każdy fotograf jest inny. Jak zapoznać się z rynkiem i wybrać najlepszego fotografa? Tyle ilu mamy fotografów mamy par. Jak zróżnicowane są umiejętności fotografów tak zróżnicowane są oczekiwania nowożeńców, a więc znalezienie tego jednego jest bardzo trudne…Orientując się w temacie fotografii ślubnej mogę przedstawić kilka podstawowych kroków, które wykonałbym będąc na miejscu młodej pary.

W polskiej fotografii ślubnej dużo się ostatnio dzieje. Do tej pory miejsce spotkań najlepszych fachowców w Polsce była strona forum ślubnego. To jest pierwsze miejsce do którego bym zajrzał, żeby znaleźć fotografa. Znajdziemy tam ranking fotografów ustalany na podstawie wyników konkursów w których brali udział.