Jak rozpoznać dobre chillery absorpcyjne?

Chiller absorpcyjny jest urządzeniem, które w zbilansowany sposób przeprowadza przetwarzanie energii powstającej podczas wykonywania innych procesów, na energię zasilającą na przykład systemy klimatyzacyjne.

Zasada działania chillera absorpcyjnego

Brzmi to nieco skomplikowanie, ale tak naprawdę zasada działania chillerów absorpcyjnych jest niezwykle prosta, a jednocześnie wydajna, praktyczna, oszczędna i ekologiczna. Nie wgłębiając się w szczegóły techniczne, zasada działania chillerów opiera się procesie absorpcji, czyli pobierania energii z pewnego źródła. Następnie energia ta jest odpowiednio przetwarzana i oddawana w postaci zasilania urządzenia, które służy na przykład do klimatyzacji i wentylacji pomieszczeń.

Proces absorpcji jest możliwy dzięki wykorzystaniu systemów sprężających, które wykorzystują energię cieplną o różnych temperaturach i dzięki zmianom ciśnienia, zmieniają rodzaj energii odpowiednio do celu, w jakim ma być ona wykorzystana. Źródła zasilania chillerów absorpcyjnych mogą być bardzo różne. Najpopularniejsze są agregaty gazowe, a także te zasilane gorącą wodą, czy parą wodną.

Coraz większą popularność zdobywają również takie nośniki energii jak ciepło wytwarzane podczas spalania gazów, spalania olejów opałowych, czy odpadów, a także energia słoneczna i geotermalna. Nie trzeba chyba być szczególnie przenikliwym, by dostrzec jak bardzo opłacalne jest wykorzystanie chillerów absorpcyjnych, które działają niczym perpetuum mobile. Jedna energia jest przetwarzana w drugą, przy minimalnych jej stratach. Poza tym takie urządzenia są niezwykle ekologiczne, pozwalają bowiem zaoszczędzić energię oraz zmniejszyć emisję ciepła do atmosfery, co przyczynia się do zmniejszenia powiększającej się stale dziury ozonowej, oraz postępującego efektu cieplarnianego.

Zastosowanie chillerów absorpcyjnych

Zastosowanie chillerów absorpcyjnych jest niezwykle szerokie, dlatego korzystają z tych urządzeń zarówno duże przedsiębiorstwa zajmujące się dostarczaniem gazu, czy energii, jak również zakłady przemysłowe, czy indywidualne gospodarstwa domowe, które nastawione są na ekologiczne przetwarzanie energii.