Jak rozmawiać z innymi

Słowa miłe, przychylne zawsze dodają nam śmiałości, dają pewność siebie, sprawiają, że czujemy się wartościowi i spełnieni, ale są również słowa, które potrafią bardzo zranić i są dotkliwe.

Akceptacja wad innych jest bardzo ważna, nie należy nikogo oceniać. Wymówki, złośliwe plotki powodują, że czujemy się niedobrze, czasem przez czyjeś przykre słowa możemy się nawet całkiem załamać i popaść w żal. Niestety rzadko umiemy opanować się przed złymi słowami, w czasie kłótni, gdy jesteśmy rozgniewani wielokroć mówimy coś czego później, kiedy emocje już opadną bardzo żałujemy. Dlatego dobrze jest nauczyć się opanowania, zanim powiemy coś, co mogłoby innych skrzywdzić, przemyślmy to, policzmy w myślach do dziesięciu.

Jeżeli przykładowo coś nie podoba się nam w zachowaniu bliskiej nam osoby, powiedzmy jej to na spokojnie, bez nerwów, starajmy się także wysłuchać jej argumentów i razem poszukać rozwiązania, gdyż krzyk nic nie wskóra, a może tylko pogorszyć całą sytuację. Problemem jest również to, że często nie umiemy kogoś docenić, często obawiamy się komuś powiedzieć coś dobrego, a przecież dzięki takim słowom stajemy się sobie bliscy, jesteśmy szczęśliwi i akceptujemy siebie. Starajmy się więc mówić innym takie słowa, które same pragniemy usłyszeć, a na pewno inni odpłacą nam również ciepłym słowem.