Jak robi się dachy?

Większość z nas kojarzy dachy z tradycyjnymi dachówkami wykonanymi z blachy, ceramiki czy cementu. Jednak prawdziwą podstawą bezpiecznego i solidnego dachu jest więźba, czyli drewniana konstrukcja, na której wspiera się cały ciężar pokrycia dachowego. Zaprojektowanie i wykonanie więźby jest kluczem do budowy bezpiecznego dachu, który będzie odporny na ciężar i działanie czynników atmosferycznych. Dlatego też podczas projektowania więźby i wyboru materiały konieczne jest uwzględnienie wielu czynników konstrukcyjnych oraz specyfikacji użytkowania budynku.

Opracowywanie konstrukcji dachuW domach jednorodzinnych stosuje się najczęściej więźbę wykonaną z drewnianych belek bądź półproduktów drewnianych. Podczas opracowywania konstrukcji tego dachowego szkieletu należy wziąć pod uwagę przede wszystkim ciężar, jaki będą na sobie dźwigały belki i deski. Na obciążenie składa się nie tylko pokrycie dachowe (dachówki ceramiczne, blacha, papa), ale również izolacja, oraz elementy wykończeniowe jak rynny czy ozdobniki. Poza tym należy uwzględnić również sposób zagospodarowania strychu, który ma wpływ na wykonanie konstrukcji więźby. Ostatnim, bardzo ważnym czynnikiem, który wymaga rozpatrzenia, jest miejsce budowy domu. W niektórych regionach Polski prawo budowlane stawia bardzo konkretne i rygorystyczne wymogi dotyczące budowy dachów.

Na przykład na Podhalu, w okolicach górskich, istnieje przez większość roku wzmożone działanie czynników takich jak wiatr, śnieg, deszcz czy mróz. Dach musi być dostosowany do pokonywania takich przeciwności, jakie stawia przed nami pogoda. Po uwzględnieniu wszystkich tych czynników, a także innych dodatkowych, architekt jest w stanie zaprojektować funkcjonalny i bezpieczny kręgosłup dla naszego dachu. Jak już zostało to wspomniane, najczęściej więźbę wykonuje się z drewna. Jest to tani, łatwy w obróbce, lekki materiał, z którym po prostu dobrze się pracuje.

Mimo, iż starano się zastępować go stalą bądź innymi materiałami, to nadal drewno jest najbardziej popularne. Pamiętajmy, tak jak w naszym ciele szkielet jest nośnikiem wszystkich mięśni, organów i tkanek, tak więźba w domu stanowi podstawowy nośnik dla pięknego dachu, wieńczącego budynek.