Jak przeprowadzić skuteczną rekrutację inżynierów.

Skuteczna rekrutacja inżynierów, która spełni wszystkie oczekiwania pracodawcy wygląda zupełnie inaczej, niż poszukiwania pracowników innej branży. Jest to skomplikowany i wieloetapowy proces selekcji i doboru.

Oczywiście mówimy tu o takich metodach rekrutacji, które poważnie podchodzą do powierzonego zadania i szukają najlepszych pracowników na dane stanowisko. Można się oprzeć jedynie na CV danego pracownika, ale wówczas mamy jedynie 50% szans, że informacje zawarte w życiorysie są prawdziwe i sprawdzą się w praktyce.

Znacznie bezpiecznej i skutecznej jest oprzeć się właśnie na kilkuetapowej rekrutacji. Analiza nadesłanych CV jest tylko wstępnym etapem selekcji. Kolejny polega na przeprowadzeniu rozmowy rekrutacyjnej. Nie można jej zlecić dowolnej osobie, która nie ma pojęcia o branży, w której będzie pracował wybrany inżynier. Musi to być osoba, która zweryfikuje wiedzę i kwalifikacje potencjalnego pracownika. Jednak wiedza to nie wszystko, dlatego bardzo często kolejnym etapem rekrutacji jest sprawdzenie umiejętności inżyniera w praktycznych warunkach pracy. Czasem jeden-dwa dni pracy wystarczą, by poznać styl pracy i kwalifikacje dobrego pracownika. Warto by ten okres próbny był płatny, gdyż bezpłatne formy sprawdzenia pracowników są postrzegane jako próba wykorzystania młodych inżynierów jako darmową siłę roboczą.

Bardzo często końcowym, ostatecznych etapem rekrutacji inżynierów jest rozmowa z prezesem firmy. W końcu prócz umiejętności i wykształcenia, konieczna jest również zdolność nawiązywania kontaktów i współpracy z innymi. Po tak przeprowadzonej, wieloetapowej rekrutacji, na pewno uda nam się znaleźć idealnego inżyniera na dane stanowisko pracy.