Jak oszczędzać pieniądze?

Bogatym nie jest ta osoba, która dużo zarabia, ale ta, która potrafi w mądry i opanowany sposób planować swoje wydatki i na koniec miesiąca posiadać jeszcze oszczędności. Często bywa tak, że więcej jest w stanie zaoszczędzić osoba, która zarabia dwa, nawet trzy razy mniej od innej. Dlaczego tak się dzieje? Odpowiada za to magia oszczędzania i wyrobienia sobie zdrowych nawyków na co dzień.

Niezależnie od wysokości naszych dochodów, każdy z nas jest w stanie coś zaoszczędzić. Jedni mają możliwość odłożenia nawet kilku tysięcy złotych po każdym miesiącu, dla innego możliwość włożenia 100 złotych do przysłowiowej skarbonki ze świnki to dużo. Nie ważna jest liczba, wielkość – a sama maniera prowadząca do odkładania kapitału na później.

Jak oszczędzać pieniądze?Aby odpowiedzieć na pytanie jak oszczędzać pieniądze, można by było rzucać wieloma przykładami, poradami. Nie robić głupich zakupów, nie korzystać z samochodu w dużym mieście, jadać w domu skromnie, nie korzystać z rozrywek, nie jeździć na wakacje i wszystko odkładać na konto w nadziei, że szybko osiągniemy taką pulę, która wyda nam się wystarczająca.

Ale z drugiej strony padnie pytanie – na co to wszystko? Czy mamy rezygnować z mniejszych lub większych przyjemności tylko po to, aby stworzyć poduszkę bezpieczeństwa na koncie oszczędnościowym? I tak i nie. Najważniejszy we wszystkim jest.. umiar.

Jak dokonać cudu?

Przy oszczędzaniu pieniędzy najważniejsze jest.. pozbycie się drobnych długów, które najwięcej nas kosztują. Chwilówki, kredyty gotówkowe, niespłacone karty. Miesięczna obsługa takiego zadłużenia wynosi prawdopodobnie tyle, co rachunek za wodę czy gaz. Dlatego warto zająć się spłatą tego typu grzeszków, aby móc pójść o krok dalej – czyli, by rzeczywiście odkładać żywą gotówkę i widzieć te liczby.

Sposobów na oszczędzanie jest dużo – możemy zacząć od optymalizacji kosztów utrzymania, kosztów na życie, zakupów spożywczych, ubraniowych czy przyzwyczajeń (jak codzienny zakup batonika w osiedlowym sklepie. Może lepiej kupić hurtowo cały karton i zaoszczędzić na zakupie? Nadwyżkę (która powstała poprzez różnicę cen) – odłożyć). Tego typu procesy nauczą nas trzeźwego myślenia – po co przepłacać, skoro można ten sam produkt kupić taniej, ale w inny sposób?

Planowanie wydatków, zakupów spożywczych czy do domu to też dobry pomysł. Nie będziemy kuszeni kolejnymi, rewelacyjnym okazjami, obok których nie można przejść obojętnie. A można – z dobrym planem i nastawieniem. A efektem będzie.. odpowiedź na pytanie jak oszczędzać pieniądze.