ISZTAR – czym jest

Zakupując towar w Stanach Zjednoczonych powinniśmy się liczyć z tym, że oprócz kosztu za sam towar oraz przesyłkę, Urząd Celny może naliczyć dodatkowe koszty, a mianowicie cło oraz akcyzę na towar, który importujemy. Dzieje się tak ponieważ polskie prawo nakazuje uregulowania wszelkich opłat celnych, przez osobę, która dany towar zamawia. Niektóre towary na przykład laptopy, podobnie przesyłki wynoszące mniej niż 150 Euro, są zwolnione od cła. Jednak ostateczną decyzję o tym, czy nasza paczka zostanie oclona podejmuje Urząd Celny.

Co oznacza skrót ISZTAR?

Na to, ile będzie wynosić cło naliczone na przesyłkę wpływa głównie rodzaj przedmiotu, który zakupujemy. Zastanawiacie się jak sprawdzić, czy nasz towar zostanie oclony? Najprościej będzie skorzystać z polskiego Informacyjnego Systemu Zintegrowanej Taryfy Celnej – ISZTAR.

ISZTAR a cło

ISZTAR jest to baza danych, która zawiera informacje na temat środków taryfowych, takich jak stawki celne, czy nomenklatura, podatkach VAT i akcyzie, środki polityki handlowej na przykład ochrony, czy dozoru, limity oraz ograniczenia ilościowe, plafony, a w szczególności zakazy wywozu lub przywozu danego towaru. System ten służy jako kalkulator do obliczenia cła dla danego towaru. Zanim jednak będziemy chcieli sprawdzić wysokość cła, musimy odszukać jego kod oraz kod kraju, z którego pochodzi.

Korzystając z bazy ISZTAR możemy znaleźć wszystkie informacje o środkach taryfowych, polityki handlowej, ograniczenia oraz opodatkowanie danego przedmiotu. Ich baza danych jest aktualizowana na bieżąco, a aktualizacje możemy przeglądać terminowo – z wybranego dnia, oraz pełną historię zmian w bazie.