Hotel w pałacu? Dobry wybór?

Wiele osób zastanawia się, czy zrobienie hotelu w pałacu jest dobrą alternatywą. Wszak nie da się ukryć, że tego typu obiekt ma od kilkudziesięciu do kilkuset lat – bez wątpienia jest to zabytek, o którego warto dbać i pielęgnować.

Niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że zamki oraz pałace w Polsce są w większości przypadków w rękach prywatnych. Spora grupa uważa, że tego typu „dziedzictwa narodowe” winny należeć wyłącznie do państwa. Poglądy te są bardzo mylne. Niewiele obiektów historycznych, którymi większościowym właścicielem jest kraj, może cieszyć się, kolokwialnie rzecz ujmując „dobrym stanem”. Naprawdę duża grupa zabytków niszczeje, tylko dlatego że nikt o nie dba – w 90 procentach przypadków brakuje po prostu funduszy. Prywatny właściciel natomiast nie pozwoli by nieruchomość kupiona przez niego za ciężkie pieniądze stała odłogiem i generowała straty – wszak nie po to zapłacił setki tysięcy. Obecnie niemal w każdym prywatnym pałacu znajduje się hotel. Czy decyzja o miejscu noclegowym jest słuszna, czy powoduje wyłącznie niszczenie obiektu?

Historycy uznają, że przeobrażanie pałacu na hotel jest jego dewastacją. Wszak, by mogło postać miejsce noclegowe należy wyodrębnić pokoje. O ile z tym nie ma problemu – ilość komnat i pomieszczeń w pałacu jest naprawdę wielka o tyle kwestie sanitarne pozostawiają wiele do życzenia. W większości przypadków należy rozkuwać ściany oraz podłogę, by umieścić odpowiednie przyłącze wodno-kanalizacyjne. Nie da się jednak nie zauważyć, że odpowiednie prace remontowe, i zachowanie najwyższej ostrożności pozwalają zachować pierwotny stan obiektu. Niewielkie kucia i rozkucia nie są zatem niczym strasznym, jeżeli brać pod uwagę, że w innym przypadku zamek ten mógłby po prostu „zginąć śmiercią naturalną”.

Hotel w pałacu to połączenie przyjemnego z pożytecznym. Większość gości decydując się na spędzenie kilku nocy w takim przybytku chce poznać również jego historię. W wielu przypadkach spora część pałacu udostępniona jest zwiedzającym. Ci, którym zmęczenie daje we znaki, a do domu mają daleką drogę, bez najmniejszych wątpliwości zdecydują się zatrzymać w pałacowej komnacie. Jako, że niemal każdy prywatny pałac „posiada” również swój własny hotel, ceny nie są zbyt wygórowane. Oczywiście konkurencja dba o to, by były one na właściwym poziomie. Koszty zależą od historii i stanu architektonicznego obiektu, wyposażenia „komnaty”, dostępności do sanitariatów, innych zabytków znajdujących się w okolicy etc. Na cenę wpływa również dostępność gastronomi.Szukasz hotelu w pałacu? Sprawdź PałacDomaniowski