Giełda samochodowa

Salon, tani komis samochodowy czy giełda? Chcesz kupić auto, ale nie wiesz gdzie. W salonie drogo, w komisie kupujesz niewiadomo co od niewiadomo kogo, a na giełdzie możesz dokładnie obejrzeć i auto, i właściciela.

Salon jest dla tych, którzy chcą kupić nowe, luksusowe w porównaniu z używanym auto za niemałe pieniądze, najczęściej na kredyt. Komis samochodowy jest dla tych, którzy mają trochę gotówki, myślą ewentualnie o ratach, chcieliby szybko kupić niedrogie auto, może być sprowadzane i do niewielkiego remontu. Kupując samochód na giełdzie, musimy na to poświęcić więcej czasu – wybierzemy się tam tylko w weekend i nie zawsze od razu znajdziemy to, czego potrzebujemy, a najczęściej płacimy gotówką.

Auto z giełdy, jak każde używane, to loteria. Wybierajmy marki, które rzadko się psuja, ale mają względnie tanie części lub zamienniki. Wybierajmy samochód tani w eksploatacji. Zwróćmy uwagę na wnętrze (czy jest czyste, czy ładnie pachnie, czy dywaniki, dźwignia skrzyni biegów, tapicerka i kierownica nie są zbyt powycierane, brudne lub dziurawe), nadwozie (czy nie ma rys, łat, wgięć, śladów rdzy; czy jest czyste, czy ma jednolity kolor) oraz podwozie (czy nie jest przerdzewiałe, czy nie ma widocznych dziur, czy jest zabezpieczone przed korozją). Stan techniczny najlepiej sprawdzić w warsztacie przy okazji jazdy próbnej.

Mamy prawo obejrzeć dokumenty auta – dowód rejestracyjny z ważnym badaniem technicznym (w stacji kontroli pojazdów), polisę OC i książkę serwisową. Kontrola u mechanika powinna odpowiedzieć na pytanie, czy auto nie jest powypadkowe.

Zanim podpiszemy umowę i rozstaniemy się z pieniędzmi, obojętne czy to giełda czy komis samochodowy, upewnijmy się, że wybrany pojazd spełnia nasze oczekiwania.