Giełda samochodowa

Salon, tani komis samochodowy czy giełda? Chcesz kupić auto, ale nie wiesz gdzie. W salonie drogo, w komisie kupujesz niewiadomo co od niewiadomo kogo, a na giełdzie możesz dokładnie obejrzeć i auto, i właściciela.

Salon jest dla tych, którzy chcą kupić nowe, luksusowe w porównaniu z używanym auto za niemałe pieniądze, najczęściej na kredyt. Komis samochodowy jest dla tych, którzy mają trochę gotówki, myślą ewentualnie o ratach, chcieliby szybko kupić niedrogie auto, może być sprowadzane i do niewielkiego remontu. Kupując samochód na giełdzie, musimy na to poświęcić więcej czasu – wybierzemy się tam tylko w weekend i nie zawsze od razu znajdziemy to, czego potrzebujemy, a najczęściej płacimy gotówką.

Auto z giełdy, jak każde używane, to loteria. Wybierajmy marki, które rzadko się psuja, ale mają względnie tanie części lub zamienniki. Wybierajmy samochód tani w eksploatacji. Zwróćmy uwagę na wnętrze (czy jest czyste, czy ładnie pachnie, czy dywaniki, dźwignia skrzyni biegów, tapicerka i kierownica nie są zbyt powycierane, brudne lub dziurawe), nadwozie (czy nie ma rys, łat, wgięć, śladów rdzy; czy jest czyste, czy ma jednolity kolor) oraz podwozie (czy nie jest przerdzewiałe, czy nie ma widocznych dziur, czy jest zabezpieczone przed korozją). Stan techniczny najlepiej sprawdzić w warsztacie przy okazji jazdy próbnej.

Mamy prawo obejrzeć dokumenty auta – dowód rejestracyjny z ważnym badaniem technicznym (w stacji kontroli pojazdów), polisę OC i książkę serwisową. Kontrola u mechanika powinna odpowiedzieć na pytanie, czy auto nie jest powypadkowe.

Zanim podpiszemy umowę i rozstaniemy się z pieniędzmi, obojętne czy to giełda czy komis samochodowy, upewnijmy się, że wybrany pojazd spełnia nasze oczekiwania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

fifteen − 7 =