Dlaczego warto mieć schody z drewna?

Schody drewniane stanowią niepowtarzalną ozdobę architektoniczną każdego domu. Nawet najprostszy wzór schodów pięknie się prezentuje i dodaje uroku naszemu domowi. Najmodniejsze jest właśnie posiadanie schodów w całości wykonanych z połyskującego, solidnego drewna.

Ten naturalny surowiec doskonale komponuje się ze wszystkimi rodzajami wykończenia, zarówno nowoczesnymi jak i tradycyjnymi. Jednak posiadanie drewnianych schodów to nie tylko przyjemność patrzenia na nich i korzystania, ale również obowiązku mające na celu konserwację schodów i utrzymanie ich w dobrym stanie na długie lata. Jeśli nasza klatka schodowa jest już wykończona to pozostaje nam tylko stosowanie specjalnych detergentów i zapobieganie zniszczeniom. Jednak jeśli to jest możliwe, to podczas wykonywania schodów powinniśmy zwrócić uwagę na to, jaki lakier stosuje nasz fachowiec. Lakier stanowi warstwę ochronną dla naszych schodów, to on zabezpiecza drewno przed zniszczeniami mechanicznymi i chemicznymi.

Dodatkowo, gdy fachowiec wykonuje schody gięte, o nieregularnym kształcie, wówczas powinniśmy również dopilnować by drewno było idealnie dopasowane do takiego kształtu i typu schodów, by było solidne na długie lata. Jednak tymi czynnościami zajmują się fachowcy, my możemy tylko dopilnować, jeśli się na tym znamy, żeby wszystko było wykonane solidnie i porządnie. Faktyczny wpływ mamy na pielęgnację schodów, które są już wykończone i wykonane w całości. Do czyszczenia schodów drewnianych stosuje się specjalne detergenty, które możemy bez problemu dostać w sklepach. Zawsze powinniśmy czytać etykiety znajdujące się na odwrocie produktu, by sprawdzić, że dany detergent jest odpowiedni do konkretnego rodzaju drewna i zabrudzeń. Jeśli chodzi o mycie schodów, to powinniśmy to czynić raczej przy użyciu wilgotnej szmaty i ścierki. Mokre, nasączone dużą ilością płynu mopy mogą uszkodzić schody drewniane. Dodatkową pielęgnacją co jakiś czas będzie dokładne wypastowanie schodów co pozwoli zachować ich warstwę ochronną w niezmienionej postaci.