Czy dywany naprawdę wyszły z mody?

Choć coraz częściej mówi się, że dywany wyszły z mody, nie jest to prawdą. Jako dodatek, dopasowany do pozostałych elementów wnętrza, dywan świetnie się spisuje. Ważne, żeby pamiętać, iż nie jest to tylko praktyczny, ale przede wszystkim dekoracyjny dodatek do wnętrza.

Największa popularność dywanów już prawdopodobnie minęła, ale wciąż są one popularnym dodatkiem do nowoczesnych i utrzymanych w klimacie retro wnętrz. Najważniejsze w ich doborze jest trzymanie się pewnych podstawowych reguł. Na pewno należy więc pamiętać, że dywan nie może zdominować wnętrza – musi być jedynie dodatkiem, który komponuje się ze wszystkimi innymi dodatkami, które mamy w pomieszczeniu. Wiele osób o tym zapomina i kupuje dywany, które swoimi kolorami i wzorami kompletnie nie współgrają z designem wnętrza, a to prowadzi do katastrofy. Najważniejsze jest więc zachowanie umiaru, a nie dyskredytowanie dywanu jako dodatku. Na nowoczesne wnętrza również mogą składać się dywany, ale tylko mądrze dobrane.

Prostota modnych dywanów

Gdy spojrzymy na nowe projekty i najmodniejsze dostępne obecnie dywany, to do głowy przyjdzie nam tylko jedno słowo „prostota”. Dawniej dywany były różnokolorowe, posiadały niezliczoną ilość wzorów i, po prostu, przyciągały uwagę. Obecnie odchodzi się od takiego rozwiązania, ponieważ były one zbyt przytłaczające, zabierały uwagę i przez to niszczyły efekt, jaki starano się osiągnąć dekorując dane pomieszczenie. A wiadomo nie od dziś, że dekoracje powinny ze sobą współgrać i powinny być odpowiednio dobrane. Właśnie dlatego obecnie dywany są raczej proste, stosuje się geometryczne kształty, niekiedy mają one po prostu jeden kolor, który powinien być dopasowany do wnętrza. Ważne jest natomiast wykonanie – dywany powinny być trwałe!

(ZOBACZ: Geometryczne wzory w Twoim domu)

Mocne kolory

Wspomniane już kolory odgrywają największą rolę w wypadku wyboru dywanu. Pamiętając, że jest to przede wszystkim dodatek dekoracyjny, musimy wybrać, jaki kolor jest przewodnim w naszym pomieszczeniu i dopiero wtedy decydować się na zakup odpowiedniego dywanu. Producenci wiedzą jakie są trendy, mają w ofercie dywany o różnych, mocnych i nietypowych kolorach. Właśnie po to, żeby zadowolić coraz bardziej wymagających klientów. Wydaje się zatem, że moda na dywany nie przeminie, będą się one po prostu zmieniały zgodnie z duchem mody i nowoczesnego designu. Na pewno nie są tak popularne jak nawet kilka lat temu, ale wciąż są ważnym dodatkiem w polskich domach – niezależnie od tego, czy są one urządzone klasycznie, czy z wykorzystaniem nowoczesnych i najmodniejszych rozwiązań.

designer.ski