Chirurgia stomatologiczna - usuwanie zęba mądrości

Chirurgia stomatologiczna – usuwanie „zęba mądrości”

Ósemki nazywane też zębami mądrości to zęby zdecydowanie owiane złą sławą. Wyżynają się, gdy jesteśmy już na progu dorosłości albo nawet później i już wtedy zadają nam sporo bólu. Często rosnąc napierają na inne zęby i powoduje to dolegliwości bólowe, nie wychodzą całkowicie, a ich położenie w jamie ustnej powoduje, że mamy problemy z dokładnym ich czyszczeniem, co powoduje szybkie zaatakowanie próchnicą. Z tego względu nierzadko koniecznością jest usunięcie ósemek, co często budzi strach w pacjentach. Na szczęście z pomocą przychodzi nam chirurgia stomatologiczna, pozwalająca w jak najmniej bolesny sposób pozbyć się tego problemu.

Powikłania i problemy po usuwaniu zęba mądrości

Niestety zdarzają się zęby tak skomplikowanie położone w jamie ustnej, że ich usunięcie może przysparzać problemów. Do najczęstszych powikłań po usuwaniu ósemek należy: szczękościsk, obrzęk, przedłużające się krwawienie, zapalenie zębodołu i krwiak. Często policzek po stronie wyrywanego zęba jest obrzęknięty, a pacjent ma problem z otwieraniem ust. Najczęściej objawy te ustępują 48 godzin po zabiegu.

Po usunięciu zębów mądrości przez kilka dni może towarzyszyć ból. Aby go zmniejszyć lekarz, może zalecić ssanie kostek lodu i stosowanie zimnych okładów, czasem też chirurdzy przepisują silniejsze leki przeciwbólowe, które możemy zastosować gdy te bez recepty nie będą na nas działały.

Zobacz: OrthoVision - Centrum Ortodontyczno-Stomatologiczne

Na co zwrócić uwagę po usunięciu zębów mądrości

Zębodół powinien zamknąć się w ciągu tygodnia. Do tego czasu należy ograniczyć spożywanie twardych pokarmów. Gryząc, powinniśmy używać drugiej strony jamy ustnej, aby nie zanieczyścić rany. Wiele osób przez pierwsze godziny po zabiegu w ogóle nie spożywa pokarmów w formie stałej, pijąc na przykład jogurty pitne, soki czy zupki. Nie wolno zapominać o higienie jamy ustnej, nie należy jednak szorować czy płukać okolicy zębodołu – po usunięciu zęba tworzy się w nim skrzep, który jest naturalnym opatrunkiem. Wypłukanie skrzepu może spowodować tak zwany „suchy zębodół”. Jest to bardzo nieprzyjemna dolegliwość, dająca bardzo duże odczucia bólowe. W przypadku wypłukania skrzepu i wystąpienia suchego zębodołu należy udać się do lekarza stomatologa bądź chirurga szczękowego, u którego usuwaliśmy zęba, aby wdrożyć odpowiednie leczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

two + six =