Blacha w kręgu

Blacha stalowa to materiał można rzec wielozadaniowy i uniwersalny. Z blachy wykonuje się wiele różnych rzeczy od karoserii samochodowej przez dachy i ściany do ogrodzenia przy domu. Blacha to oczywiście metal, więc wytwarza się ją w hucie.

Głównym kryterium podziału blachy jest kształt i grubość.

Zakres grubości blachy jest bardzo szeroki i zaczyna się od naprawdę niewielkich części milimetra do naprawdę grubych blach. Wszystko zależy od tego do czego potrzebna jest blacha.

Z kolei kształt blachy może być po prostu płaski lub falisty. Kształtu płaskiego raczej nie trzeba wyjaśniać. Natomiast blacha falista ma różnego typu regularne wypukłości. Blachą falistą jest popularna blacha trapezowa. Ta właśnie blacha trapezowa ma wypukłości w kształcie trapezów i stąd pochodzi jej nazwa.

Blacha produkowana jest jak wspomniałem wcześniej w hutach skąd  można zakupić ją w kręgu lub w pociętych arkuszach. Tzw. taśmę blachy, czyli długi odcinek blachy zwija się w krąg i w ten sposób magazynuje i transportuje, a dalej klient sam przycina odpowiednie kawałki. Na taką blachę mówi się po prostu blacha w kręgu. J

eśli chcemy kupić sporą ilość blachy to właśnie blacha w kręgu będzie najlepszym rozwiązaniem. Pocięte wcześniej odpowiednio duże kawałki blachy to tzw. arkusze. Z blachy produkuje się także płyty warstwowe – czyli sandwich panele zwane też płytą obornicką. Są to elementy składające się ze stalowych okładzin i rdzenia izolacyjnego. Stal obecnie to jeden z najbardziej uniwersalnych materiałów używanych w gospodarce.