Alkoholizm – jak żyć z osobą pogrążoną w nałogu?

Życie z osobą, która jest pogrążona w nałogu z całą pewnością nie jest łatwe. Trzeba przyznać, że jest to ciągły stres oraz wyrzuty sumienia, że nie można takiej osobie odpowiednio pomóc. Szacuje się, że Polsce na alkoholizm cierpi ponad trzy miliony osób.

Jak żyć z alkoholikiem?

Trzeba przyznać, że w większości przypadków alkoholicy wykazują niechęć wobec leczenia. Właśnie dlatego osoba, która patrzy na to z boku prowadzi bardzo stresujący tryb życia, może być to na przykład: żona, matka, dzieci, brat lub siostra. Bardzo często bywa tak, że wraz z uzależnieniem od alkoholu występują zaburzenia depresyjne. Jak pomóc alkoholikowi? Niestety to pytanie zadawane jest przez wielu członków rodziny. Życie z taką osobą może być naprawdę ciężkie. Przede wszystkim trzeba namówić taką osobę do leczenia. W ten sposób nie tylko pomożemy osobie chorej, ale również i nam samym. Żyjąc z taką osobą trzeba być przede wszystkim silnym psychicznie – wiele osób sobie z tym nie radzi i opuszcza osobę chorą.

Leczenie alkoholizmu

Przystąpienie do leczenia uzależnienia powinno wyjść przede wszystkim z woli alkoholika, który zauważy to, że ma poważny problem. Osoba chora może skorzystać z pomocy, takich miejsc, jak na przykład: Profesjonalny Ośrodek Terapii Uzależnień, Klubu Abstynenta lub Spotkań grupy AA. Sesje z terapeutą mogą okazać się niesamowicie znaczące – osoba uzależniona poczuje, że nie jest sama. Na rynku znajdują się również leki, które mają za zadanie zmniejszyć chęć przyjmowania alkoholu. Zaliczyć do nich można między innymi nalmefen lub natrekson. Pozytywne rezultaty według wielu badań przynosi również odpowiednia dieta. Chodzi tu o to, aby ograniczyć spożywanie cukrów oraz kofeiny. Oprócz tego warto prowadzić aktywny tryb życia, ponieważ ćwiczenia fizyczne wyzwalają endorfiny, które są hormonem szczęścia.

Sprawdź: Prywatna klinika leczenia alkoholizmu - Tu i Teraz

Leczenie alkoholizmu to proces, który może potrwać nawet kilka miesięcy. Osoba chora musi być zmotywowana do tego, aby powrócić do normalnego trybu życia, jakim żyła przed chorobą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

seventeen − 10 =