Babia Góra.

Gdzie leży „Babia”?

Babia Góra położona jest w Beskidach Zachodnich w województwie małopolskim, graniczy ze Słowacją.Skąd nazwa?- tak nazwano górę kamieni wysypanych przed chałupą przez babę – olbrzymkę,- według innych legend nazwa góry pochodzi od tego, że w jaskiniach pod tą górą zbójnicy ukrywali swoje branki.- według innej to kochanka zbójnika, która skamieniała z żalu widząc, jak niosą jej zabitego ukochanego,Ważniejsze szczyty masywu Babiej:- Mała Babia Góra (inaczej zwana Cylem, 1517 m),- Diablak (1725 m),- Gówniak (inaczej Wołowe Skały, 1617 m),- Sokolica (1367 m)

Warunki przyrodnicze

Z powodu niezwykłych i unikalnych warunków przyrodniczych został utworzony Babiogórski Park Narodowy. W 1977 r. BPN został wpisany na listę światowych rezerwatów biosfery.Schronisko        U podnóży Babiej Góry w „Markowych Szczawinach” leży schronisko turystyczne. Schronisko niedawno zostało wyremontowane. Schronisko ma ok. 40 miejsc noclegowych dla turystów.

Zawoja

Babia Góra znajduje się na terenie wsi Zawoja. Zawoja jest jedną z najdłuższych wsi w Polsce, liczy ok. 18 km długości. Przez zawoje przepływa rzeka Skawica.Mosorny GrońInny szczyt w sąsiedztwie – Mosorny Groń. Na szczyt prowadzi kolejka krzesełkowa – w zimie czynna trasa narciarska.