6 niedocenianych zakątków Polski

Zamek Krzyżotopór

położony w miejscowości Ujazd w woj. świętokrzyskim w latach swej świetności był jedną z najznakomitszych rezydencji magnackich o charakterze obronnym. Do dziś zachowało się ponad 90% oryginalnych murów, to jedna z najpiękniejszych rezydencji magnackich w Polsce.

Rudawski Park Krajobrazowy

znajduje się w województwie dolnośląskim. W pobliżu wsi Wieściszowice, położonej w gminie Marciszów znajdziemy wiele pięknych, kolorowych jezior – żółte, purpurowe, błękitne (lazurowe) i zielone. Zabarwienie jeziorek związane jest z występowaniem różnych związków chemicznych, powstały one w miejscu wyrobisk dawnych kopalni. Dolny Śląsk, to bardzo ciekawy region naszego kraju, któremu warto poświęcić więcej uwagi.

Lanckorona

leży w Beskidzie Makowskim, około 40 km od Krakowa, nad rzeką Skawinką. Nazywa się ją „miasteczkiem na wzgórzu” – oczywiście nie bez przyczyny, bo najwyższy punkt Góra Lanckorońska liczy 550 m n.p.m.. Z jej szczytu można podziwiać ruinami XIV-wiecznego zamku, piękne lasy, wąwozy, skały i wzgórza.

Skamieniałe Miasto Ciężkowice

znajduje się 30 km od Tarnowa. To dość nietypowy rezerwat, położony pośród bujnej przyrody. Na powierzchni 15 hektarów można podziwiać ogromne głazy o niesamowitych kształtach.

Krzywy Las

znajduje się pod Gryfinem w województwie zachodniopomorskim. Składa się z ponad 400 identycznie wygiętych drzew, które zostały tu posadzone tuż przed II Wojną Światową. Do dziś nie wiadomo jak doszło do powstania tego lasu.

Twierdza Toruń

to jedyny taki system fortyfikacji w Europie. Podczas II wojny światowej Niemcy użyli fortów VIII i IX jako miejsca do przetrzymywania więźniów w warunkach zbliżonych do panujących w obozach koncentracyjnych. Do dziś w dobrym stanie zachowało się 15 fortów, część z nich można zwiedzać.