5 zalet rehabilitacji w wodzie - sprawdź czy warto

5 zalet rehabilitacji w wodzie – sprawdź czy warto!

Wiele osób decyduje się na zakup karnetów na baseny. Wiąże się to z prowadzeniem zdrowego trybu życia, ale i łączenia tego z relaksem i przyjemnością. Pływanie, nawet typowo rekreacyjne przynosi pozytywne skutki nie tylko dla ciała, ale i duszy. To nie tylko sport pomagający w kształtowaniu sylwetki, ale także sposób na rehabilitację.

5 zalet rehabilitacji w wodzie – sprawdź czy warto!

Po pierwsze: rehabilitacja w wodzie wzmacnia stawy – w przeciwieństwie do innych sportów, woda amortyzuje, co pozwala na wykonywanie ćwiczeń nawet osobom, które mają utrudnione poruszanie się. To też sprawia, że to szansa na szybki powrót do zdrowia jak i poczucie samodzielności w przypadku osób niepełnosprawnych ruchowo.

Po drugie: pływanie ćwiczy prawidłową postawę ciała, a tym samym uczy równowagi, jak również pomaga w schorzeniach neurologicznych. Warto zacząć od prostych ćwiczeń wykonywanych w wodzie, pod okiem rehabilitanta – wiele osób po ćwiczeniach odczuwa mniejsze bóle kręgosłupa czy stawów.

Po trzecie: angażuje wiele mięśni do pracy, co wpływa pozytywnie na kondycję jak i sylwetkę. Niezwykle popularne stały się zajęcia aqua aerobiku, który można uprawiać pomimo początkowej słabej kondycji.

Po czwarte: wpływa na całe ciało – może pomóc w walce z cukrzycą, zbyt dużym cholesterolem. Ćwiczenia w wodzie takie jak rehabilitacja czy pływanie wspomagają również układ krążenia. Rehabilitacja w wodzie zalecana jest osobom otyłym, mającym problemy z kręgosłupem, ale i nawet dzieciom z ADHD, autyzmem czy porażeniem mózgowym.

Po piąte: zajęcia w wodzie relaksują, to dobry sposób na odprężenie się po ciężkim dniu. Każdy sport pozytywnie wpływa na psychikę, pozwala na relaks i lepsze wysypianie się. Dodatkowo regularne ćwiczenia uwalniają endorfiny, nazywane hormonami szczęścia – działają przeciwbólowo i redukują lęki oraz uczucie zmęczenia.

Zobacz: OpenMedical - Centrum rehabilitacji i terapii

Rehabilitacja w wodzie może przynieść bardzo szybkie efekty dla osób, które borykają się z problemami z kręgosłupem czy unieruchomieniem stawów. To także pozytywne efekty dla psychiki, ponieważ pływanie jak i ćwiczenia w wodzie pozwalają na relaks i niwelują negatywne skutki stresu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

five × three =